"Dotąd unikałem rozmowy o swoich zarobkach" - pisze lekarz i pokazuje nam wyciąg ze swojego konta

- Dotąd unikałem rozmowy o swoich zarobkach. Jednak w pewnym momencie coś we mnie pękło - pisze nasz Czytelnik, lekarz z 8-letnim stażem pracujący w jednym z czołowych warszawskich szpitali.

Od tygodnia lekarze stażyści oraz rezydenci prowadzą protest głodowy w siedzibie Dziecięcego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Walczą o większy poziom finansowania ochrony zdrowia (w Polsce wynosi on 4.8 procent PKB, w Wielkiej Brytanii - 8 proc., Niemczech - 9 proc., Holandii - 10 proc.), lepszej dostępności do usług zdrowotnych oraz zwiększenie zarobków (podwyższenie płac do poziomu dwukrotnej średniej krajowej).

"Czy coś ze mną jest nie tak?"

- Dotąd unikałem rozmowy o swoich zarobkach. Uznawałem, że po prostu tak ma być, że przecież wszyscy lekarze tak pracują, że przecież mogę sobie "dorobić", a inni mają gorzej - pisze pan Adam, dodając: - Jednak w pewnym momencie coś we mnie pękło. Bo co widzę - praca w Biedronce/Lidlu: lekarska pensja na dzień dobry + profity, pakiety medyczne, karty sportowe, itp. Praca kierowcy MZA - pensja 4300 zł brutto + bezpłatny kurs kategorii D.

Czy coś ze mną jest nie tak? Przecież skończyłem trudne studia, mam bardzo odpowiedzialny zawód, niejednokrotnie moje decyzje mają wpływ na ludzkie zdrowie i życie! Dlaczego więc otrzymuje wynagrodzenie, od którego zaczyna się siatka płac w niejednym dyskoncie?

Zwracając się do moich znajomych - wiecie, że zawsze możecie na mnie liczyć, gdy chodzi o receptę czy poradę lekarską. Czy uważacie, że płaca lekarza na poziomie pracownika dyskontu jest w porządku?

I w końcu, czy nie chcielibyście żyć w rzeczywistości, w której jesteście obsługiwani przez wypoczętą pielęgniarkę/ratownika medycznego/lekarza, a kolejki do porady specjalisty/procedur są krótsze?

- podsumowuje. I pokazuje nam wyciąg z konta z wypłatą lekarza - jak pisze - pracującego na etat, od poniedziałku do piątku, w godz. 8-15.35.

Wypłata jednego z lekarzy z 8-letnim stażem.Wypłata jednego z lekarzy z 8-letnim stażem. archiwum prywatne

- Dodam tylko, że to i tak większość moich kolegów na rezydenturach pracuje za kilkaset złotych mniej - kończy. 

Zobacz także: TVP nie nagłaśnia strajku lekarzy, więc ci strollowali stację. "Nie udawajcie, że nas nie ma!"

Minister: "Pensje nie są głodowe"

Tymczasem zdaniem ministra zdrowia pensje rezydentów nie są głodowe. - Żyjemy w Polsce, tu i teraz. One są niskie, ale nie są głodowe - stwierdził Konstanty Radziwiłł podczas komisji zdrowia w Sejmie

Dodał, że w polskiej służbie zdrowia są wprowadzane korzystne zmiany. Natomiast w sprawie protestu medyków "obserwuje kampanię kłamstw".

***

Popierasz strajk głodowy lekarzy? Czekamy na Twoją opinię pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Wystarczy kilka minut, żeby uratować komuś życie. Nie musisz nawet wychodzić z domu. Wystarczy, że...

Więcej o:
Komentarze (497)
Strajk lekarzy."Dotąd unikałem rozmowy o swoich zarobkach"
Zaloguj się
 • cezar85

  Oceniono 32 razy 24

  Proszę się nie przejmować, Szydło zaraz wszystko załatwi

  kiedy była w opozycji mówiła, że wam się wszystko należy i że to przez Tuska nie dostaliście godnych podwyżek

 • berek-oberek

  Oceniono 34 razy 20

  A mógł mieć czwórkę albo szóstkę dzieci zamiast studiować 6 lat.

 • jpy1

  Oceniono 33 razy 19

  Pensje lekarzy rezydentów są zbyt niskie. Ale władzy to nie obchodzi. Władza się wyleczy. Motłoch niech czeka na wizytę u lekarza rodzinnego tydzień czasu. A na operację specjalistyczną latami. Podwyżki są!! Ale dla pracowników ipn.

 • marywil2012

  Oceniono 32 razy 18

  Błąd. Nie należy pokazywać wyciągu z konta. Mimo, że Twoje obowiązki jako rezydenta są ustawowo określone, Polak zawsze ci udowodni, że to i tak dużo, i że na pewno na czarno bierzesz, a że w ogóle, to twoje dzieci (mimo, że ich nie masz) wszystkie już studiują medycynę i są ordynatorami, którzy jeżdżą lexusami, a tak w ogóle, to ci się chyba nie pogorszyło za najlepszych rządów od 996 r. tylko właśnie za PO. Krótko mówiąc dostajesz komunikat "nawet jak jesteś biedak, to my zawistni, nie chcemy, żeby ci było dobrze, bo sami mamy źle, a tobie i tak będzie kiedyś dobrze, a nam nigdy". To cały elektorat pisu. Nie życzę wam aby wam na starość Misiewicze i Piotrowicze przeprowadzali operacje...

 • rlnd

  Oceniono 32 razy 18

  Panie Radziwiłł, ma pan rację, daje się zaobserwować kampanię kłamstw, szczególnie w komunikatach rządowych i TVP Info.

 • kemor234

  Oceniono 22 razy 16

  Porównując do zarobków europejskich i tak trzeba to podzielić przez cztery !!!!!!!!!!!!!!
  Tak Polska wstaje z kolan pod rządami PIS !!!!!!

 • felucjan

  Oceniono 28 razy 16

  "Tymczasem zdaniem ministra zdrowia pensje rezydentów nie są głodowe."

  Radziwił, to spróbuj ze swoją rodziną przeżyć za 2681,84 jak jesteś taki mądry.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX