Sondaż poparcia. Donald Tusk oceniany pozytywnie - Kaczyńskiemu nie ufa jedna trzecia badanych

Aż 37,52 procent ankietowanych pozytywnie ocenia działania Donalda Tuska. Według sondażu Instytutu Badań Publicznych wysokie miejsca zajmują także prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

Sondaż przygotowany dla "Newsweeka" i Radia ZET pokazuje poziom poparcia działań dla wybranych polskich polityków. Najwięcej dobrych głosów otrzymał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Z kolei Jarosława Kaczyńskiego nie popiera niemal jedna trzecia badanych.

Sondaż poparcia polskich polityków - Kaczyńskiego nie popiera prawie jedna trzecia badanych

Badanie przeprowadzone zostało w dniach od 14 do 16 maja na grupie 1008 dorosłych Polaków. Na ponad tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w niedzielę 26 maja, zbadano poziom poparcia dla niektórych polskich polityków. Badani musieli ocenić swoje poparcie w skali od 1 do 5.

Z sondażu wynika, że największym poparciem cieszy się były premier Donald Tusk, który uzyskał aż 37,52 procent pozytywnych głosów. Na drugim miejscu znajduje się prezydent Andrzej Duda z poparciem 34,99 procent ankietowanych oraz premier Mateusz Morawiecki z poparciem plasującym się na poziomie 31,30 procent głosów.

Najwięcej negatywnych ocen, dotyczących działalności politycznej, uzyskał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tego polityka nie popiera aż 62,12 procent badanych. Na drugim miejscu z niewiele gorszym wynikiem uplasował się przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, którego działania określane są negatywnie przez 57,26 procent badanych. Na trzecim miejscu uplasował się premier Mateusz Morawiecki, którego działania nie popiera 52,89 procent ankietowanych. Z sondażu można też wywnioskować, że większość polskich wyborców określa polityków negatywnie lub nie ma o nich zdania.

Sondaże na tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 2019. Frekwencja na poziomie 52-53 procent

Na tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego ukazały się dwa sondaże wyborcze. Pierwszy z nich przeprowadzony został przez Kantar na zlecenie "Gazety Wyborczej", portalu gazeta.pl i radia TOK RM. Według niego około 36 procent badanych oddałoby swój głos na Koalicję Obywatelską. Jeden procent mniej udałoby się uzyskać kandydatom z list Prawa i Sprawiedliwości. Trzeci wynik i 10 procent poparcia udało się uzyskać Wiośnie Roberta Biedronia. Z kolei prawicowa Konfederacja zdobyłaby 8 procent głosów badanych.

Drugi sondaż wykonany został na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". W tym badaniu to nadal Prawo i Sprawiedliwość jest na prowadzeniu, uzyskując 37,9 procent głosów. 34,7 procent badanych deklaruje poparcie dla Koalicji Europejskiej. Niecałe 8 procent chciałoby oddać swój głos na Wiosnę Roberta Biedronia. 5,5 procent uzyskałyby Konfederacja oraz Kukiz’15. W tych sondażach najbardziej zaskakuje frekwencja wyborcza. W przypadku obydwu badań udział w wyborach deklaruje aż 52-53 procent badanych.

Więcej o: