Sondaż poparcia. Donald Tusk oceniany pozytywnie - Kaczyńskiemu nie ufa jedna trzecia badanych

Aż 37,52 procent ankietowanych pozytywnie ocenia działania Donalda Tuska. Według sondażu Instytutu Badań Publicznych wysokie miejsca zajmują także prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

Sondaż przygotowany dla "Newsweeka" i Radia ZET pokazuje poziom poparcia działań dla wybranych polskich polityków. Najwięcej dobrych głosów otrzymał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Z kolei Jarosława Kaczyńskiego nie popiera niemal jedna trzecia badanych.

Sondaż poparcia polskich polityków - Kaczyńskiego nie popiera prawie jedna trzecia badanych

Badanie przeprowadzone zostało w dniach od 14 do 16 maja na grupie 1008 dorosłych Polaków. Na ponad tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w niedzielę 26 maja, zbadano poziom poparcia dla niektórych polskich polityków. Badani musieli ocenić swoje poparcie w skali od 1 do 5.

Z sondażu wynika, że największym poparciem cieszy się były premier Donald Tusk, który uzyskał aż 37,52 procent pozytywnych głosów. Na drugim miejscu znajduje się prezydent Andrzej Duda z poparciem 34,99 procent ankietowanych oraz premier Mateusz Morawiecki z poparciem plasującym się na poziomie 31,30 procent głosów.

Najwięcej negatywnych ocen, dotyczących działalności politycznej, uzyskał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tego polityka nie popiera aż 62,12 procent badanych. Na drugim miejscu z niewiele gorszym wynikiem uplasował się przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, którego działania określane są negatywnie przez 57,26 procent badanych. Na trzecim miejscu uplasował się premier Mateusz Morawiecki, którego działania nie popiera 52,89 procent ankietowanych. Z sondażu można też wywnioskować, że większość polskich wyborców określa polityków negatywnie lub nie ma o nich zdania.

Sondaże na tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 2019. Frekwencja na poziomie 52-53 procent

Na tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego ukazały się dwa sondaże wyborcze. Pierwszy z nich przeprowadzony został przez Kantar na zlecenie "Gazety Wyborczej", portalu gazeta.pl i radia TOK RM. Według niego około 36 procent badanych oddałoby swój głos na Koalicję Obywatelską. Jeden procent mniej udałoby się uzyskać kandydatom z list Prawa i Sprawiedliwości. Trzeci wynik i 10 procent poparcia udało się uzyskać Wiośnie Roberta Biedronia. Z kolei prawicowa Konfederacja zdobyłaby 8 procent głosów badanych.

Drugi sondaż wykonany został na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". W tym badaniu to nadal Prawo i Sprawiedliwość jest na prowadzeniu, uzyskując 37,9 procent głosów. 34,7 procent badanych deklaruje poparcie dla Koalicji Europejskiej. Niecałe 8 procent chciałoby oddać swój głos na Wiosnę Roberta Biedronia. 5,5 procent uzyskałyby Konfederacja oraz Kukiz’15. W tych sondażach najbardziej zaskakuje frekwencja wyborcza. W przypadku obydwu badań udział w wyborach deklaruje aż 52-53 procent badanych.

Więcej o:
Komentarze (68)
Sondaż poparcia. Donald Tusk oceniany pozytywnie - Kaczyńskiemu nie ufa jedna trzecia badanych
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 19 razy 5

  Morawiecki może zapomnieć o obecnym poparciu. Wszystko przez tą działkę za 70 baniek. 12 lat temu kupił ją za 700 tys, dziś warta jest 70 mln, bo "jakimś" cudem ma przez nią przebiegać trasa szybkiego ruchu.

 • Jan Winnicki

  Oceniono 12 razy 4

  Tusk jest tak samo wiarygodny jak Kaczyński. Wybór pomiędzy dżuma, a cholerą. Jeden i drugi na kłamstwie jadą w tzw. polityce od wielu lat.

 • bokaj

  Oceniono 24 razy 4

  Ale się rozsierdziło PISSowskie robactwo. Znowu ich pełno.
  Stukajcie, stukajcie w klawiaturę te chore brednie - wkrótce kasa się skończy!

 • miro72

  Oceniono 12 razy 4

  "Na drugim miejscu znajduje się prezydent Andrzej Duda z poparciem 34,99 procent ankietowanych oraz premier Mateusz Morawiecki z poparciem plasującym się na poziomie 31,30 procent głosów."
  Tu już nie ma ratunku.

 • niktwazny126

  Oceniono 20 razy 4

  Oj, po takim sondażu znowu Ziobro będzie jechał na czerwonym... Ale spoko, już na pewno inny instytut badań robi swój słuszny sondaż, przed kościołami po majówkach.

 • lob1

  Oceniono 3 razy 3

  Tusk jest europejski a Kaczyński zaściankowy i całą siłę ma wśród wierzącychi tylko na nich liczy,ale to zaścianek i średniowiecze,na emeryturę z nim,bo staruszekj już po prostu słabo myśli a przyszłość go nie obchodzi,bo zniknie z tego świata,bojuż stary.

 • remo29

  Oceniono 3 razy 3

  To nieufanie Kaczyńskiemu to jest normalnie kabaret. Ciemny lud ufa jego pacynkom, tym wszystkich Dudom, Morawieckim, Szydłom, Błaszczakom, ale nie ufa gościowi, który ciągnie za sznureczki, żeby pacynki machały rączkami i kłapały japkami. Jak dzieci w teatrze lalek, które krzyczą z widowni "uważaj czerwony kapturku, wilk za tobą!", a animator za kotarką zwija się ze śmiechu.

 • sza man

  Oceniono 5 razy 3

  Ogromny wysyp niespełnionych poetów wytoczył działa przeciwko Tuskowi. Dają dziś premie za rymowanki w trollowej redakcyjce?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX