Ta "cudowna" pasta i mleko ratują głodującym życie [TYDZIEŃ DOBREGO SERCA]

Gift nie miał nawet dwóch lat, gdy trafił do szpitala. Był ciężko niedożywiony, a wkrótce zachorował na malarię. Takie przypadki to niestety codzienność w Sudanie Płd., ale Gifta udało się uratować. Jak pomóc innym dzieciom w tym kraju?

Mama Gifta, w zaawansowanej ciąży z drugim dzieckiem, czuła się kompletnie bezsilna widząc, jak stan zdrowia jej synka pogarsza się z dnia na dzień z powodu niedożywania i chorób.

Gift przez miesiąc chorował na malarię, bardzo mało jadł, nie chciał się bawić ani ruszać. Zwykle uwielbia bawić się piłką albo samochodzikiem. Było z nim coraz gorzej

To codzienność w tym młodym kraju rozdartym przez wojnę domową, która trwa od 2013 roku i rujnuje życie milionów jego mieszkańców. Ponad milion dzieci jest ciężko niedożywionych, w tym 250 tys. dzieci - tak jak Gift - zagrożonych jest śmiercią głodową.

Yama Samson, dietetyczka pracująca na wspieranym przez UNICEF oddziale szpitala dziecięcego Al Sabbah w Dżubie (stolicy kraju), który jest największą leczącą niedożywione dzieci placówką w Sudanie Płd. opowiada:

Nasza walka z niedożywieniem jest niezwykle trudna. Matki przeżywają ogromny dramat, często opiekując się więcej niż jednym dzieckiem. Trafia do nas całe mnóstwo dzieci, których nie możemy i nie chcemy odsyłać

"Cudowna" pasta i mleko

Gift był leczony pod stałą obserwacją wspieranych przez UNICEF specjalistów,  otrzymując m.in. mleko terapeutyczne, zwane potocznie "cudownym mlekiem", dopóki nie ustąpiły obrzęki jego ciała, spowodowane głodem.

Mleko terapeutyczne zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które umożliwiają dzieciom powrót do zdrowia (białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy oraz makro- i mikroelementy) i jest jednym z produktów, które UNICEF dystrybuuje w regionach dotkniętych klęską głodu.

Po blisko dwóch tygodniach Gift nabrał wystarczająco sił, aby wrócić do domu. UNICEF zaopatrzył babcie Gifta w zapas wzbogaconej pasty orzechowej, zwanej "pastą terapeutyczną", by kontynuować jego leczenie jeszcze przez 8 tygodni po wyjściu ze szpitala.

Pasta terapeutyczna produkowana jest z orzeszków ziemnych, jest bogata w składniki odżywcze i szybko przywraca siły. 3 opakowania dziennie wystarczą, aby w ciągu tygodnia dziecko przybrało na wadze 1 kilogram.

UNICEF zapewnia leczenie niedożywienia oraz doraźną pomoc w całym Sudanie Płd. Tylko w tym roku pomógł ponad milionowi dzieci. Ty też możesz pomóc w tych wysiłkach. Na stronie UNICEF Polska możesz sfinansować takie produkty jak pasta i mleko dla dzieci Sudanu Płd. >>

Zaczęliśmy w poniedziałek 17 grudnia i przez cały tydzień nie przestajemy. W ramach Tygodnia Dobrego Serca na Gazeta.pl codziennie pokazujemy Wam organizacje, których wsparcie czyni świat lepszym miejscem. 

Więcej o:
Komentarze (54)
Ta "cudowna" pasta i mleko ratują głodującym życie [TYDZIEŃ DOBREGO SERCA]
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 12 razy 10

  Sudan - wzrost populacji:
  1960 rok - 7, 5 mln
  1970 rok - 10,3 mln
  1980 rok - 14,5 mln
  1990 rok - 20,1 mln
  2000 rok - 27,2 mln
  2010 rok - 34,4 mln
  2018 rok - 41,5 mln
  2050 rok (prognoza) - 80,5 mln
  Dla porównania Polska
  1960 rok - 29,6 mln
  2018 rok - 37,8 mln
  2050 (prognoza) - 32 mln
  Pytanie; kto wyżywi tych Sudańczyków biorąc pod uwagę malejące zasoby wody, wzrost temeperatury, brak przemysłu i nieustanne konflikty.

 • yaspiman

  Oceniono 16 razy 10

  "Jak pomóc innym dzieciom w tym kraju?"
  to proste. kastrować reproduktorów.
  dziki się rozmnaża jak królik, a ktoś inny ma pomagać? to na pewno nie będę ja.

 • popieramkukiza

  Oceniono 17 razy 7

  Niech no tylko Gift dorośnie do wieku rozrodczego to z pewnością obdaruje swój kraj kilkunastoma jeszcze bardziej głodnymi potomkami.

 • jakobhorner

  Oceniono 12 razy 6

  bez globalnego zaprzestania tępej reprodukcji, to wszystko nie ma sensu.

 • alpepe

  Oceniono 8 razy 6

  Jak masz 15 gołębi na rynku i je dokarmiasz, za rok będziesz miał 50, za dwa lata 500.
  Lepiej mieć 15 gołębi na rynku.

 • smiki48

  Oceniono 7 razy 5

  UNICEF jak wiele innych podobnych organizacji są normalnymi przedsiębiorstwami dla których udzielanie pomocy jest tylko pretekstem do zarabiania. Czy wiecie że np. w takiej PAH było zatrudnionych parę lat temu 7 dyrektorów? W UNICEF jest ich pewnie kilkaset. I nie pracują za darmo, tylko za duże pieniądze. Dlatego wszystkie finanse takich organizacji powinny być jawne. A nie są. Jednym z bardzo nielicznych wyjątków jest fundacja Owsiaka. Choć i ona nie działa idealnie, ale na pewno lepiej niż 90% innych fundacji.

 • paseo

  Oceniono 11 razy 5

  W Polsce jzu nie ma glodujacych ,prawda ??? Co koczujący pod Kosciolami,opieka spoleczna,Ochojska i caritasem to fata morgana,prawda ?? Moz ejednak skasujmy najpierw biede w Polsce,a potem zajmijmy się innymi.Oni mnoz asie jak oszalale króliki,a my mamy im jeszcze w tym pomagać ; tak ?

 • curious

  Oceniono 8 razy 4

  Wszelka pomoc powinna być uzależniona od zgody na zastosowanie u osób którym się pomaga permanentnej antykoncepcji.

 • boo-boo

  Oceniono 6 razy 4

  I jaki to ma sens ? Powinni im zasponsorować antykoncepcję hormonalną w postaci zastrzyków- u tych c mają już powyżej dwójki dzieci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX