Ta "cudowna" pasta i mleko ratują głodującym życie [TYDZIEŃ DOBREGO SERCA]

Gift nie miał nawet dwóch lat, gdy trafił do szpitala. Był ciężko niedożywiony, a wkrótce zachorował na malarię. Takie przypadki to niestety codzienność w Sudanie Płd., ale Gifta udało się uratować. Jak pomóc innym dzieciom w tym kraju?

Mama Gifta, w zaawansowanej ciąży z drugim dzieckiem, czuła się kompletnie bezsilna widząc, jak stan zdrowia jej synka pogarsza się z dnia na dzień z powodu niedożywania i chorób.

Gift przez miesiąc chorował na malarię, bardzo mało jadł, nie chciał się bawić ani ruszać. Zwykle uwielbia bawić się piłką albo samochodzikiem. Było z nim coraz gorzej

To codzienność w tym młodym kraju rozdartym przez wojnę domową, która trwa od 2013 roku i rujnuje życie milionów jego mieszkańców. Ponad milion dzieci jest ciężko niedożywionych, w tym 250 tys. dzieci - tak jak Gift - zagrożonych jest śmiercią głodową.

Yama Samson, dietetyczka pracująca na wspieranym przez UNICEF oddziale szpitala dziecięcego Al Sabbah w Dżubie (stolicy kraju), który jest największą leczącą niedożywione dzieci placówką w Sudanie Płd. opowiada:

Nasza walka z niedożywieniem jest niezwykle trudna. Matki przeżywają ogromny dramat, często opiekując się więcej niż jednym dzieckiem. Trafia do nas całe mnóstwo dzieci, których nie możemy i nie chcemy odsyłać

"Cudowna" pasta i mleko

Gift był leczony pod stałą obserwacją wspieranych przez UNICEF specjalistów,  otrzymując m.in. mleko terapeutyczne, zwane potocznie "cudownym mlekiem", dopóki nie ustąpiły obrzęki jego ciała, spowodowane głodem.

Mleko terapeutyczne zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które umożliwiają dzieciom powrót do zdrowia (białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy oraz makro- i mikroelementy) i jest jednym z produktów, które UNICEF dystrybuuje w regionach dotkniętych klęską głodu.

Po blisko dwóch tygodniach Gift nabrał wystarczająco sił, aby wrócić do domu. UNICEF zaopatrzył babcie Gifta w zapas wzbogaconej pasty orzechowej, zwanej "pastą terapeutyczną", by kontynuować jego leczenie jeszcze przez 8 tygodni po wyjściu ze szpitala.

Pasta terapeutyczna produkowana jest z orzeszków ziemnych, jest bogata w składniki odżywcze i szybko przywraca siły. 3 opakowania dziennie wystarczą, aby w ciągu tygodnia dziecko przybrało na wadze 1 kilogram.

UNICEF zapewnia leczenie niedożywienia oraz doraźną pomoc w całym Sudanie Płd. Tylko w tym roku pomógł ponad milionowi dzieci. Ty też możesz pomóc w tych wysiłkach. Na stronie UNICEF Polska możesz sfinansować takie produkty jak pasta i mleko dla dzieci Sudanu Płd. >>

Zaczęliśmy w poniedziałek 17 grudnia i przez cały tydzień nie przestajemy. W ramach Tygodnia Dobrego Serca na Gazeta.pl codziennie pokazujemy Wam organizacje, których wsparcie czyni świat lepszym miejscem. 

Więcej o: