Najmłodsze państwo świata: 5 faktów o Sudanie Płd. które warto znać [TYDZIEŃ DOBREGO SERCA]

Sudan Płd. jest obecnie najmłodszym państwem świata, liczy dopiero 7 lat. Na jego teren 2000 lat temu dotarli legioniści Nerona, by odnaleźć źródła Nilu. Pięć ciekawych faktów o Sudanie Płd, które warto znać.

1. Sudan Płd. to najmłodsze państwo świata

Sudan Płd. skończył dopiero 7 lat. 9 VII 2011 r., po wieloletniej wojnie domowej między rządem centralnym a rebeliantami, Sudan Płd. ogłosił niepodległość. Deklarację poprzedziło porozumienie pokojowe z Chartumem i referendum, w którym 99 proc. głosujących opowiedziało się za niezależnością. Główną przyczyną wspomnianej wojny domowej były różnice religijne, etniczne oraz polityczne między południem i północą Sudanu.

2. Zawędrowali tam legioniści cesarza Nerona

Za panowania cesarza Nerona – znanego nam z lekcji historii i powieści "Quo vadis" – wysłano ekspedycję, która miała odnaleźć źródła Nilu. Rzeka ta była kluczowa dla egipskiego rolnictwa, zaś sam Egipt był jedną z najważniejszych prowincji cesarstwa.  

W 61 r. n.e. rzymscy legioniści dotarli do ogromnych mokradeł Nilu, zwanych obecnie Suddem, które uniemożliwiły dalszą ekspedycję. Bagna te znajdują się już na terytorium Sudanu Płd. i aż do XIX wieku stanowiły barierę chroniącą te tereny przed najazdami z północy.

3. W Sudanie Płd. znajdują się ogromne mokradła Sudd

Tereny podmokłe Sudd powstały na rozlewisku wód górnego Nilu. W zależności od pory roku mogą rozciągać się nawet na powierzchnię 103 tys. km, czyli prawie 1/3 Polski. Tereny te zasiedla ogromna liczba gatunków zwierząt, a jego przyrodnicze bogactwo dorównuje najsłynniejszym parkom narodowym Afryki.

Rybacy na rozlewisku SuddRybacy na rozlewisku Sudd Karen Conniff/CC BY 2.0

4. Sudan Płd zamieszkuje 60 plemion

Sudan Płd. jest ogromnym państwem (619 tys. km kw.), zamieszkiwanym przez ok. 12 mln ludzi. Mieszkańcy dzielą się na około 60 plemion, a w użyciu jest blisko 80 głównych języków. Z tej różnorodności biorą się również obecne problemy wewnętrzne kraju.

5. Sudan Płd. to jedno z najsłabiej rozwiniętych państw świata i potrzebuje twojej pomocy

Z uwagi na oddalenie od wybrzeży oraz niesprzyjające warunki naturalne, ta część Afryki zawsze była gorzej rozwinięta niż np. północna część kontynentu. Sytuacja pogorszyła się po uzyskaniu przez Sudan niepodległości w 1956 r. Rząd centralny zaniedbywał rozwój regionu, inwestując głównie w północ kraju. Na południu zaś tlił się konflikt, który zmienił się potem w wieloletnią wojnę domową. Dziś Sudan Płd. to jedno z najbiedniejszych państw świata, 2/3 ludności żyje poniżej granicy ubóstwa.

W dodatku od 2013 roku w wyniku kryzysu politycznego na nowo wybuchła wojna domowa i setki tysięcy rodzin zostało zmuszonych do opuszczenia domów i szukania schronienia w innych częściach kraju. Dzieci narażone są na ostre niedożywienie i choroby prowadzące do śmierci (cholera, odra, polio), którym zapobiegłyby szczepienia podane w odpowiednim czasie.

Zaczęliśmy w poniedziałek 17 grudnia i przez cały tydzień nie przestajemy. W ramach Tygodnia Dobrego Serca na Gazeta.pl codziennie pokazujemy Wam organizacje, których wsparcie czyni świat lepszym miejscem. Na tej stronie za pośrednictwem UNICEFU możesz pomóc dzieciom w Sudanie Płd. >>

Więcej o: