Wybory samorządowe 2018. Jak głosować w Warszawie?

Wybory samorządowe 2018 odbędą się w dwóch turach - najpierw 21 października, a potem 4 listopada. Osoby, które są zameldowane w Warszawie, będą głosować w zależności od okręgu wyborczego. Głosowanie w Warszawie możliwe jest również dla tych osób, które posiadają meldunek w innym mieście.

Warszawa jest zamieszkiwana przez osoby z różnych części Polski. To właśnie one chcą najczęściej wiedzieć, jak głosować w Warszawie, jeśli to miasto nie jest miejscem naszego zamieszkania.

Jak głosować w Warszawie?

Osoby zameldowane w Warszawie muszą udać się do swojego okręgu wyborczego. Lokale wyborcze w dniu głosowania będą czynne od godz. 7 do godz. 21. Z kolei osoby zamieszkująca Warszawę, ale posiadające meldunek gdzie indziej, muszą wypełnić odpowiedni wniosek i deklarację, po czym udać się z nimi do urzędu dzielnicy lub złożyć dokumenty online.

Jeśli urzędnik je przyjmie, to wykreśli nas z listy wyborców w miejscu meldunku i doda do listy wyborców we wskazanym miejscu. Oprócz wniosku należy również dołączyć kserokopię dowodu osobistego. Warto dodać potwierdzenie tego, że zamieszkujemy w danej okolicy – może to być umowa najmu lub umowa o pracę. Złożenie wniosku przez Internet wymaga posiadania Profilu Zaufanego. Na wydanie decyzji urzędnicy mają 3 dni.

Wybory samorządowe 2018 Warszawa - kandydaci

Na stronie PKW można sprawdzić listy kandydatów, na których można głosować w Warszawie.

TUTAJ do Rady m.st. Warszawy i na Prezydenta m.st. Warszawy.

TUTAJ do Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Listy kandydatów do Rad dzielnicowych są dostępne po kliknięciu na mapce na zarys dzielnicy, TUTAJ np. listy i kandydaci do Rady Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.

Co zapamiętamy z prezydenckiej debaty na stadionie Legii?

Więcej o: