Zmiana czasu z zimowego na letni została po raz pierwszy wprowadzona 30 kwietnia 1916 roku w Niemczech. Wkrótce śladem naszych zachodnich sąsiadów podążyła Anglia, a także USA.
Zmiana czasu wypada w ostatnią niedzielę marca oraz w ostatnią niedzielę października. Zmiana czasu na zimowy obowiązuje więc w tym roku 28 października.
Zmiana czasu to sposób na lepsze wykorzystanie światła dziennego. Dawniej zmianę czasu praktykowano w celu zaoszczędzenia zużycia energii. Jak wskazują różnorakie obserwacje zmiana czasu ma dzisiaj niewielki wpływ na zredukowanie poziomu zużycia prądu.
Większość urządzeń domowych stosujemy bez przerwy (np. lodówka), a dla korzystania z innych sprzętów pora dnia nie ma większego znaczenia (np. komputer czy piekarnik). Za to "wydłużenie" dnia uznaje się za sposób zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.
Za największe wady zmiany czasu uważa się rozregulowanie organizmu, który musi przyzwyczaić się do krótszego lub dłuższego snu. Poza tym należy zwrócić uwagę na koszty ponoszone w transporcie (przy zmianie z czasu letniego na zimowy pociągi muszą "odczekać" godzinę) czy przy wprowadzeniu zmiany czasu w systemach informatycznych.
Zmiana czasu stała się tematem dyskusji UE. Parlament Europejski wezwał nawet Komisję Europejską do przeprowadzenia badań nad zmianą czasu. Sprawa jednak ucichła i władze UE nie podjęły żadnych dalszych kroków w celu zniesienia zmiany czasu.