Zmiana czasu 2018/19. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy?

Zmiana czasu 2018. Kiedy w tym roku po raz kolejny przestawiamy zegarki? Zmiany czasu z letniego na zimowy dokonamy już wkrótce.

Zmiana czasu jest praktykowana w Europie od przeszło stu lat. Warto wspomnieć, że to czas zimowy to czas podstawowy, natomiast czas letni jest uważany za przejściową zmianę.

Zmiana czasu 2018/19 - kiedy zmieniamy czas? 

Zmiana czasu wypada w ostatnią niedzielę marca oraz w ostatnią niedzielę października. Zmiana czasu na zimowy obowiązuje więc w tym roku 28 października. Wskazówki mają zostać cofnięte o godzinę, co oznacza, że pośpimy dłużej.

Zmiana czasu – początki

Zmiana czasu i podział na czas zimowy i letni były już opisywane przez Benjamina Franklina. Jednak wówczas nikt nie wziął jego słów na poważnie. Dopiero w 1907 roku Brytyjczyk William Willett ponownie podjął ten temat publikując broszurę o nazwie „The Waste of Daylight”. Według niego przestawienie zegarków przyniosłoby Anglii oszczędności ponad dwóch milionów funtów.

Kiedy pierwszy raz przestawiono zegarki?

Zmiana czasu została po raz pierwszy wprowadzona w Niemczech. Ostatniego dnia kwietnia 1916 roku przesunęli oni wskazówki zegarków o jedną godzinę do tyłu. Pomysł podchwycili Brytyjczycy, wkrótce potem przyjął się on również w USA. Obecnie zmiana czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy jest stosowana przez niemal wszystkie kraje Europy, za wyjątkiem Islandii i Białorusi.

Zmiana czasu w Polsce

Zmiana czasu w Polsce zaczęła obowiązywać pod okupacją niemiecką, potem w latach 1946-1949, 1957-1964 i od roku 1977 jest praktykowana bez przerwy. Wcześniej zmiana czasu w Polsce odbywała się w inne dni niż teraz. Zmiana czasu na zimowy następowała w ostatnią niedzielę września.

Zima to najgorszy czas dla kierowców, dlatego te kilka rzeczy zawsze warto mieć w aucie

Więcej o: