Wybory w Warszawie, ankieta dla kandydatów na prezydenta. Oto odpowiedzi Jana Śpiewaka

Kandydatom na prezydenta Warszawy przedstawiliśmy listę dziesięciu pytań dotyczących kwestii, które naszym zdaniem są istotne dla wielu mieszkańców stolicy. Poprosiliśmy ich o ustosunkowanie się do tych tematów. Zobacz odpowiedzi Jana Śpiewaka.

Wybory samorządowe 2018 odbędą się już 21 października. Jaki plan na Warszawę mają kandydaci w wyborach na prezydenta stolicy? O to zapytaliśmy ich w specjalnie przygotowanej przez nas ankiecie. Poniżej prezentujemy odpowiedzi Jana Śpiewaka - kandydata KWW "Wygra Warszawa" na prezydenta Warszawy.

PYTANIE 1. Czy trasy maratonów biegowych powinny być wyznaczane przez centrum miasta?

Odpowiedź: Raczej tak
Uzasadnienie: Miasto powinno wspierać i promować masowe imprezy sportowe. Nie ma powodów, dla których nie mogłyby się one odbywać w centrum miasta, o ile służby zadbają o odpowiednią informację choćby o zamkniętych ulicach czy zmianach w rozkładach jazdy.

PYTANIE 2. Czy ruch samochodowy w Warszawie powinien zostać ograniczony? Jeśli tak – w jaki sposób?

Odpowiedź: Raczej tak
Uzasadnienie: Warszawa stała się darmowym parkingiem dla Mazowsza. Do miasta wjeżdża codziennie nawet pół miliona samochodów i tę liczbę należy ograniczyć przez rozwój komunikacji publicznej i aglomeracyjnej i polepszenie komunikacji pomiędzy dzielnicami, ograniczanie stref postojowych czy przyznanie prawa do parkowania wyłącznie mieszkańcom danej ulicy.

PYTANIE 3. Czy najbliższe otoczenie Pałacu Kultury i Nauki powinno się zmienić? Jeśli tak – jak?

Odpowiedź: Tak
Uzasadnienie: Mamy dosyć betonu, chaosu i brudu. Chcemy otoczyć Pałac Kultury Warszawskim Parkiem Centralnym. Będzie to 20 ha nowych terenów zielonych i przestrzeń wspólna dostępna dla wszystkich. Park może się stać jedną z atrakcji turystycznych i nowymi płucami miasta, będzie także znakiem zmiany w myśleniu o mieście.

PYTANIE 4. Czy strefy wyłączone z zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych powinny się zmienić? Jeśli tak – jak?

Odpowiedź: Raczej tak 
Uzasadnienie: Coraz większa liczba warszawiaków spędza wolny czas na świeżym powietrzu. Warto wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców i zastanowić się nad strefami wyłączonymi z zakazu spożywania alkoholu w innych miejscach niż bulwary wiślane. Powinno się to jednak odbyć w konsultacji z mieszkańcami.

PYTANIE 5. Czy część warszawskich ulic powinna zostać zwężona kosztem ścieżek rowerowych i szerszych chodników?

Odpowiedź: Raczej tak
Uzasadnienie: Pytanie powinno chyba brzmieć: czy część ulic powinna być zwężona na rzecz ścieżek i szerszych chodników? Raczej tak. Ulice powinny być dostosowywane do potrzeb wszystkich użytkowników: pieszych, rowerzystów i kierowców.

PYTANIE 6. Czy handel uliczny powinien zostać ograniczony?

Odpowiedź: Raczej nie
Uzasadnienie: Miasto nie powinno na siłę utrudniać prowadzenia handlu ulicznego.

PYTANIE 7. Czy miasto powinno kontynuować dofinansowywanie programu in vitro?

Odpowiedź: Tak
Uzasadnienie: Metoda in vitro to często jedyna możliwość poczęcia dziecka i dopóki nie będzie refundowana przez NFZ, samorząd powinien partycypować w kosztach zabiegu. 

PYTANIE 8. Czy w Warszawie powinno być więcej wielkich galerii handlowych?

Odpowiedź: Nie
Uzasadnienie: Zakaz handlu w niedzielę i wzrost popularności sklepów internetowych już powoduje wycofywanie się najemców z galerii handlowych i ten trend będzie narastać. Nowe galerie handlowe nie są potrzebne.

PYTANIE 9. Czy Warszawa potrzebuje nowych mostów? Jeśli tak - ilu?

Odpowiedź: Raczej tak
Uzasadnienie: Rozpoczęto już proces budowy kładki rowerowo-pieszej i powinna ona zostać dokończona. Trzeba również wrócić do konsultacji społecznych dot. budowy Mostu Krasińskiego i tzw. Mostu na zaporze.

PYTANIE 10. Czy w Warszawie powinno się wygospodarować więcej zieleni kosztem miejsc parkingowych?

Odpowiedź: Raczej tak
Uzasadnienie: Należy zwiększać liczbę terenów zielonych. W ciągu ostatnich 10 lat w Warszawie wycięto ponad 200 tysięcy drzew.

Więcej o: