Gdy wojska z pszczelim herbem zalały Europę, a Polacy wyczekiwali je z utęsknieniem

Orzeł, lew czy smok to zwierzęta, które władcy chętnie obierali sobie za herb. Nie dziwi to, bo przypisuje się im waleczność i odwagę, a który król by takie nie chciał być? Jednak jeden z największych zdobywców w historii dobrał sobie za symbol - pszczołę. Z tą symboliką podbił połowę Europę i na krótko dał Polsce namiastkę wolności.

W 1799 r., 10 lat po zburzeniu Bastylii, sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna Francji nie była korzystna. Od 1792 r. Francuzi walczyli z największymi mocarstwami w Europie, a szala zwycięstwa przechylała się na korzyść wrogów rewolucji. Społeczeństwo doświadczyło wielu fal terroru, władza składająca się z miałkich polityków nie cieszyła się ani autorytetem, ani zaufaniem. Wtedy na scenę wkroczył Napoleon Bonaparte. 

Ten self-made man miał zaledwie 30 lat, a już dał się poznać jako utalentowany wódz i polityk. W 1799 r. wrócił z niefortunnej egipskiej wyprawy wojennej do Francji. Tamtejsi politycy opozycyjni wobec rządzącego Dyrektoriatu wybrali go na przywódcę spisku. W listopadzie w dwa dni udało się obalić władzę, a Napoleon stanął na czele państwa. Poszło tak łatwo, bo Dyrektoriat nie miał żadnego autorytetu ani w społeczeństwie, ani w armii

Pszczeli herb

Napoleon zakończył etap rewolucji i zaczął na nowo układać stosunki w państwie. W ciągu 4 lat przeprowadził wiele reform, które umocniły jego władzę a ukoronowaniem tego procesu było ogłoszenie się cesarzem. Nowy monarcha potrzebował symboli. Najważniejszym był cesarski orzeł (podobnie jak w Bizancjum, Rosji czy Prusach), jednak poczesne miejsce zajmowała również pszczoła. W heraldyce jest to symbol pracowitości i porządku. Był to też symbol pierwszych władców Franków - Merowingów.

Pszczoły można zobaczyć na herbie cesarskim. Okalający ją szkarłatny płaszcz wyszywany był tymi złotymi owadami. Taki sam nosił Napoleon w czasie swojej koronacji w 1804 r. Pszczele motywy znajdowały się również na ubraniach najważniejszych dygnitarzy.

Herb cesarza NapoleonaHerb cesarza Napoleona Public Domain

Marzenia Polaków 

Wielu Polaków, znajdujących się od dekady, pod obcym panowaniem widzieli w Napoleonie postać, która mogła pokonać zaborców. Połowicznie się to udało. W 1807 r. powstało malutkie, ale dość niezależne Księstwo Warszawie. Przez 8 kolejnych lat cesarz z pszczołami w herbie był największą nadzieją polskich patriotów. Niestety, zgasła ona wraz z klęską pod Waterloo. 

40 lat później Napoleon III, bratanek Bonapartego umieścił pszczoły na swojej cesarskiej fladze. Jednak podobnie, swój stryj nie doprowadził do odzyskania przez Polskę niepodległości i zmarł na wygnaniu. My mogliśmy o tym czytać w "Pamiętnikach starego subiekta", fana wszystkich z rodu Bonaparte. 

Jeżeli zainteresował Cię powyższy tekst, a nawet jeśli nie, możesz pomóc nam w walce o dobre życie dla pszczół. Wystarczy je adoptować.