Wybory samorządowe 2018. Lokale wyborcze - w jakich godzinach będą otwarte?

Wybory samorządowe 2018 odbędą się już tej jesieni. Jak wyglądają lokale wyborcze? Co powinno znaleźć się w każdym z nich i w jakich godzinach będą otwarte dla wyborców?

Wybory samorządowe 2018. W jakich godzinach otwarte będą lokale wyborcze?

Podczas wyborów samorządowych 2018 głosowanie odbędzie się w lokalach obwodowych komisji wyborczych ds. przeprowadzania głosowania. Każdy z lokali wyborczych w nadchodzących wyborach będzie otwarty dla wyborców od godziny 7:00 do godziny 21:00. Obwodowa komisja wyborcza może zarządzić wcześniejsze zamknięcie lokali pod warunkiem, że zagłosowali już wszyscy wyborcy wprowadzeni do spisu. Obwodowa komisja wyborcza może zarządzić wcześniejsze zakończenie prac nie wcześniej niż przed godziną 18:00.

Wybory samorządowe. Kim są mężowie zaufania? >>>

Wybory samorządowe 2018. W jakich godzinach otwarte będą lokale wyborcze?Wybory samorządowe 2018. W jakich godzinach otwarte będą lokale wyborcze? Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Wybory samorządowe. Co powinno znaleźć się w każdym lokalu wyborczym?

Lokale wyborcze to miejsca, które powinny gwarantować dyskrecję i możliwość głosowania wszystkim wyborcom. Każdy lokal wyborczy musi być odpowiednio oznaczony. Na zewnątrz budynku, w którym mieści się lokal wyborczy musi znajdować się tablica z numerem komisji, a także flaga państwowa. Na terenie lokalu wyborczego nie mogą znajdować się ulotki, plakaty ani żadne inne materiały o charakterze agitacyjnym. Co więcej, w każdym lokalu wyborczym muszą znaleźć się: godło państwowe, urna, a także parawany, które zapewnią tajność głosowania. W widocznym miejscu obwodowa komisja wyborcza wywiesza także urzędowe obwieszczenia oraz informacje. Część z lokali w danym obwodzie musi być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – to właśnie te komisje obwodowe są odpowiedzialne za przeprowadzenie głosowania korespondencyjnego.

Wybory samorządowe 2018. Jak głosować, żeby nasz głos był ważny? >>>

Wybory samorządowe 2018. Jak będą wyglądały urny wyborcze?

W każdym z lokali wyborczych znajduje się urna. Jak czytamy w znowelizowanym Kodeksie wyborczym, urna wyborcza jest wykonana z materiału przezroczystego. Urna wyborcza musi być przygotowana w taki sposób, aby uniemożliwić wyciągnięcie kart z urny przed jej otwarciem. Wzory urn wyborczych ustala Państwowa Komisja Wyborcza, biorąc pod uwagę wielkość danego obwodu wyborczego.

Wybory samorządowe 2018. Urna wyborcza, parawany, długopisy, czyli co powinno znajdować się w lokalu wyborczym?Wybory samorządowe 2018. Urna wyborcza, parawany, długopisy, czyli co powinno znajdować się w lokalu wyborczym? Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Wybory samorządowe. Czy w lokalach wyborczych będą kamery?

Podczas tegorocznych wyborów samorządowych w lokalach wyborczych nie będzie kamer – poinformował w maju tego roku Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Obowiązek prowadzenia transmisji z lokali wyborczych nakłada tegoroczna nowelizacja Kodeksu wyborczego. Jak czytamy w Kodeksie: „. Od podjęcia przez obwodową komisję wyborczą ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie czynności do podpisania protokołu, prowadzi się transmisję z lokalu wyborczego za pośrednictwem publicznie dostępnej sieci elektronicznego przekazywania danych”. PKW uznała jednak, że zapis ten jest niezgodny z nowymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych, czyli RODO. Państwowa Komisja Wyborcza podnosiła ten problem jeszcze na etapie prac nad nowelizacją Kodeksu wyborczego, wskazując także, że zorganizowanie transmisji ze wszystkich lokali wyborczych łączy się z wielomiesięcznymi przetargami oraz sprawdzaniem sprzętu, które trudno będzie zorganizować do momentu jesiennych wyborów samorządowych.

Więcej o: