8 lipca nie będzie niedzielą handlową – tak wynika z treści ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Tym, którzy jeszcze nie zapamiętali ogólnie przyjętej zasady o niedzielach handlowych, przypominamy, że zgodnie z nowymi przepisami niedzielami handlowymi są tylko pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca. Pozostałe dwie lub trzy (jak to ma miejsce m.in. w lipcu, ale także w sierpniu) to niedziele, w czasie których sklepy są zamknięte.
Niedziele handlowe 2018. 8 lipca sklepy będą zamknięte Fot. Bartosz Banka / Agencja Wyborcza.pl
Podział na niedziele handlowe i niehandlowe nie dotyczą wszystkich branż – ustawa o zakazie handlu w niedzielę wymienia 32 wyjątki od ogólnopolskiej reguły ograniczenia sprzedaży w ostatni dzień tygodnia. Wśród sklepów, które mogą handlować bez ograniczeń można wymienić między innymi apteki, sklepy w lecznicach dla zwierząt, sklepy z pamiątkami, piekarnie, cukiernie, restauracje, kawiarnie, sklepy z dewocjonaliami, kwiaciarnie oraz sklepy przy dworcach. Otwarte są także punkty związane z turystyką (np. hotele), ale także instytucje kultury, takie jak kina, teatry czy muzea.
Niedziele handlowe lipiec 2018 - sprawdź KALENDARZ na najbliższy miesiąc >>>
Niedziela handlowa czy niedziela bez handlu? Jakie sklepy mogą sprzedawać bez ograniczeń? Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl
Ustawa o zakazie handlu w niedzielę została stworzona w sposób, który przewiduje stopniowe wprowadzanie ograniczenia sprzedaży w ostatni dzień tygodnia. Do końca 2018 roku sklepy będą otwarte w dwie niedziele w miesiącu, w 2019 już tylko w jedną, z kolei w 2020 roku niedziele handlowe przydarzą się tylko siedem razy w przeciągu całego roku. Za dwa lata niedzielami handlowymi będą m.in. dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem oraz jedna niedziela przed Wielkanocą.
Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Jakie zmiany w kolejnych latach? Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl