Niedziele handlowe grudzień 2018. Czy przed Bożym Narodzeniem sklepy będą otwarte? [KALENDARZ]

Grudzień to miesiąc, w którym Polacy wydają bardzo dużo pieniędzy - kupują prezenty, przygotowują się do Świąt. Czy w tym roku przedświąteczne zakupy nie będą ograniczone przez zakaz handlu w niedzielę? Czy niedziele handlowe wypadną w szczęśliwy dla nas sposób?

Niedziele handlowe grudzień 2018. Kiedy możemy zrobić przedświąteczne zakupy?

Grudzień 2018 to wyjątkowy miesiąc. Po raz pierwszy przed świętami Bożego Narodzenia handel będzie ograniczony, choć w porównaniu do poprzednich miesięcy zostanie ograniczony nieznacznie. W grudniu będą aż cztery niedziele handlowe. Będą to dni:

  • 2 grudnia,
  • 16 grudnia,
  • 23 grudnia
  • oraz 30 grudnia.

Jedyną niedzielą, kiedy nie będziemy mogli zrobić zakupów będzie dzień 9 grudnia. Warto o tym pamiętać, żeby nie zaplanować na ten dzień przedświątecznych zakupów. Oprócz tego dniami wolnymi od handlu będą dni 25 i 26 grudnia, czyli dwa dni Bożego Narodzenia.

Niedziele handlowe 2018. Czy zakaz handlu obowiązuje wszystkich?Niedziele handlowe 2018. Czy zakaz handlu obowiązuje wszystkich? Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Wyborcza.pl

Niedziela handlowa. W których sklepach zrobimy zakupy pomimo zakazu?

Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje wszystkich. Ustawa, która weszła w życie na początku tego roku wyszczególnia 32 wyjątki. Co to oznacza w praktyce? Mimo zakazu w niedzielę 9 grudnia będziemy mogli zrobić zakupy m.in. w aptekach, na stacjach benzynowych, w cukierniach, piekarniach i w punktach pocztowych.

Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Jakie zmiany czekają nas w następnych latach?Niedziele handlowe 2018, 2019, 2020. Jakie zmiany czekają nas w następnych latach? Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl

 

Niedziele handlowe 2019 i 2020. Jakie przepisy będą nas obowiązywać w kolejnych latach?

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w styczniu 2018 roku ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje, że z każdym rokiem będzie mniej niedziel handlowych. W 2018 roku niedziele handlowe wypadały dwa razy w miesiącu, ale już za miesiąc, w 2019 roku, zakupy zrobimy tylko w jedną niedzielę miesiąca. W roku 2020 sklepy będą otwarte tylko w siedem niedziel w ciągu całego roku – będą to m.in. dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem oraz jedna przed Wielkanocą.

Więcej o: