Była prezydent Korei Południowej skazana na 24 lata więzienia. Działała w zmowie z przyjaciółką

Była prezydent Korei Południowej, Park Geun-hye, została skazana za korupcję i nadużywanie władzy. Głównym zarzutem było wymuszenie 72 milionów dolarów od dwóch koncernów, w czym miała pomóc jej wieloletnia przyjaciółka. Park Geun-hye nie była obecna przy odczytywaniu wyroku. Sąd w Seulu skazał 66-letnią byłą prezydent na 24 lata więzienia.

Korea Południowa była rządzona przez Park Geun-hye przez cztery lata, od 25 lutego 2013 do 10 marca 2017 roku. Jednak już pod koniec 2016 roku parlament postawił byłą prezydent w stan oskarżenia z powodu skandalu korupcyjnego, w który była uwikłana. Park Geun-hye aresztowano 10 marca zeszłego roku. W związku z całą aferą w Korei Południowej doszło do przedterminowych wyborów.

Zarzuty przeciwko byłej prezydent Korei

Sąd wystosował przeciwko Park Geun-hye 18 zarzutów. Oskarżono ją m. in. o łapówkarstwo, nadużywanie władzy, przeprowadzanie wymuszeń, a nawet o zdradzanie tajemnic rządowych. W sumie akt oskarżenia liczył 120 tysięcy stron. Jakiś czas temu skazani zostali doradcy prezydent Park, a także jej bliska przyjaciółka i doradczyni, Choi Soon-sil, która w południowokoreańskim rządzie cieszyła się ogromnymi wpływami. Podejrzewa się ją o udział w zmowie z byłą prezydent. Obie kobiety miały wymuszać pieniądze od dużych południowokoreańskich koncernów, m.in. od Samsunga. Pieniądze miały iść na konto stowarzyszeń wspierających inicjatywy polityczne w Korei Południowej. Choi Soon-sil otrzymała wyrok w wysokości 20 lat pozbawienia wolności.

 Południowokoreańskie gwiazdy k-popu przed Kim Dzong Unem >>>

Więcej o: