"Wiadomości" TVP z 5.02. "Ofensywa informacyjna polskiego rządu"

W "Wiadomościach" TVP głównym tematem była "walka o dobre imię Polski" na arenie międzynarodowej. Relacjonowano m.in. spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z izraelskimi dziennikarzami.

"Wiadomości" TVP kontynuują temat budzącej kontrowersje ustawy o IPN, która przewiduje ściganie każdego, kto publicznie i wbrew faktom będzie przypisywał państwu lub narodowi polskiemu udział lub współudział w zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę. Wywołuje ona obawy o to, że ograniczona zostanie możliwość mówienia o krzywdach wyrządzonych Żydom przez Polaków.

Spotkanie izraelskich mediów w sprawie ustawy IPN

"Wiadomości" TVP skupiły się jednak nie na samym konflikcie, lecz pokazaniu "ofensywy informacyjnej polskiego rządu". Relacjonowały, że szef rządu spotkał się z izraelskimi mediami. Dziennikarzom z Izraela przedstawiono polski punkt widzenia na nowelizację ustawy o IPN. Pokazano, że przedstawiciele mediów spotkali się z byłą więźniarką obozu koncentracyjnego Janiną Iwańską oraz odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Gdyby każdy obywatel Izraela mógł usłyszeć historię kobiety z Polski, która przeżyła piekło Auschwitz, to przekonałby się, że to dokładnie te same przeżycia. W tym samym czasie, na tej samej ziemi. Wszystko z powodu jednego wroga: nazistów - stwierdził cytowany przez "Wiadomości" TVP Amit Segal z Channel 2 News.

Cytowano m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, który ocenił, że "przez ostatnie 25 lat Polska historia stała się chłopcem do bicia".

TVP wspomniała też niedawną wypowiedź niemieckiego ministra spraw zagranicznych Sigmara Gabriela , który przyznał, że to Niemcy ponoszą odpowiedzialność za obozy zagłady. Przypomniała również liczne relacje Polaków, którzy w zamian za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej otrzymali medale Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Dofinansowania państwowe - czego można się spodziewać w 2018?

"Wiadomości" TVP zwróciły uwagę na nowe rządowe programy, które mają na celu pomoc socjalną. Omawiano między innymi program Mieszkanie Plus oraz Przedszkole Plus, które pomogło stworzyć 24500 nowych miejsc dla dzieci, a dofinansowało 56 tysięcy już istniejących. Jak podała TVP, pieniądze na program zostały przydzielone dzięki uszczelnieniu podatku VAT oraz zwiększonej ściągalności i eliminowaniu szarej strefy.

Jednym z głównych tematów w "Wiadomościach" było omówienie rządowego programu wspierania rolników. Już 15 marca rolnicy będą mogli starać się o dotacje jedynie przez internet. Według pomysłodawców znacznie przyspieszy to proces, który dotychczasowo zajmował za dużo czasu, między innymi skróci czas oczekiwania na decyzję oraz zminimalizuje kolejki w urzędach.

W "Wiadomościach" z 5 lutego starano również się uspokoić osoby zaniepokojone nadchodzącą cyfryzacją. Przywołano wypowiedzi przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, którzy zapewniali, że każdy rolnik otrzyma niezbędną pomoc doradców. Resort zadeklarował, że sama aplikacja ma zostać przygotowana na czas i będzie łatwa w obsłudze.

Zwrócono również uwagę na rządowy projekt walki ze smogiem, który ma na celu zredukowanie niebezpieczeństwa związanego z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego oraz jego wpływu na nasze zdrowie. Według WHO na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich, aż 33 jest z Polski. Co więcej, ponad 40 tysięcy Polaków każdego roku umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza. Smog wywołuje  między innymi nowotwory oraz choroby układu krążenia.

Zimowe igrzyska olimpijskie Pjongczang 2018

W "Wiadomościach" TVP wspomniano również o przygotowaniach do zimowych igrzysk olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu , które odbędą się już za kilka dni. Premier Mateusz Morawiecki podziękował polskim sportowcom, szczególnie ekipie skoczków narciarskich i łyżwiarzy figurowych.

- Jesteście naszą ogromną nadzieją, żeby reprezentować Polskę i zdobywać dla niej sukcesy, bo dzięki temu jesteście dumą naszego kraju - powiedział premier Morawiecki.

Nasi skoczkowie zaczną rywalizować już 10 lutego na skoczni normalnej. Konkurs drużynowy już 19 lutego na skoczni dużej.

Zobacz wideo
Więcej o: