Skandal w Auschwitz. Byli więźniowie usłyszeli: Nie jesteście prawdziwymi Polakami

Muzeum Auschwitz zabrało głos w sprawie incydentu, do jakiego doszło podczas minionych obchodów 73. rocznicy wyzwolenia tego obozu - pisze krakowska "Wyborcza".

Uroczystości związane z 73. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zorganizowano w minioną sobotę. Podczas obchodów doszło do skandalu z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych (SRPONOK) - opisuje "Wyborcza".

Tajemnicze stowarzyszenie

Zgodnie z oświadczeniem Muzeum Auschwitz, w trakcie odmawiania modlitwy przy Pomniku Ofiar w Birkenau reprezentantka SRPONOK pojawiła się w sektorze przeznaczonym wyłącznie dla byłych więźniów obozu. Kobieta rozwinęła między rzędami polską flagę, zasłaniając gościom widok.

Przedstawicielka stowarzyszenia miała bardzo nerwowo reagować na prośby, by nie przeszkadzała w obchodach. W pewnym momencie miała nawet rzucić w stronę byłych więźniarek i więźniów, że ci "nie są prawdziwymi Polakami".

Takie zachowanie w Miejscu Pamięci jest niedopuszczalne, zwłaszcza ze strony przedstawicieli organizacji deklarującej dbanie o pamięć ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych

- pisze w swoim oświadczeniu Muzeum Auschwitz. Instytucja zwraca też uwagę, że wspomniane stowarzyszenie zarejestrowano dopiero w 2016 roku. "Nie są nam znane jego dokonania" - czytamy.

Jednocześnie zapewniono, że osoby zakłócające przebieg obchodów nie zostaną więcej zaproszone na podobne uroczystości.

Czytaj więcej na Kraków.wyborcza.pl

Więcej o: