"Wiadomości" z poniedziałku 22 stycznia: rząd szuka dialogu w UE, konieczna dezubekizacja szkolnictwa

W najnowszym wydaniu "Wiadomości" TVP najwięcej uwagi poświęcono wizycie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza w Brukseli. Tematem rozmów był konflikt na linii Bruksela-Warszawa, którego zdaniem dziennikarzy TVP był brak zrozumienia unijnych urzędników wobec polskiej demokracji.

Jak przekonywano w telewizji publicznej, rozmowy między szefem polskiego MSZ a unijnymi urzędnikami przebiegły spokojnie. Podkreślano, że polski rząd nie ugnie się pod naciskiem Brukseli i nie pójdzie na żadne ustępstwa m.in. w kwestii "koniecznej reformy sądownictwa".

TVP: spór z KE przesądzony

W "Wiadomościach" od kilku tygodni można usłyszeć zapewnienia, że tzw. opcja atomowa wobec Polski, czyli artykuł 7. Traktatu o UE wobec Polski będzie jedynie "kapiszonem". Z relacji dziennikarzy TVP można się dowiedzieć, że nawet istota całego sporu jest nieprawdziwa. - Polska jest krajem dobrej woli w UE. Można odnieść wrażenie, że wiele decyzji podejmowanych przez europejskie instytucje opiera się na fałszywych przesłankach lub braku wiedzy - informował Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.  

W materiale "Wiadomości" TVP podkreślano niewinność polskiego rządu, który nie ma się czego obawiać. - Unia Europejska jest świadoma, że z Polską tego sporu nie jest w stanie wygrać. I to się odbije na wizerunku Komisji Europejskiej - zapowiadał Lech Jańczyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

"Konieczna dezubekizacja szkolnictwa"

- Prawie 30 lat po upadku PRL, młodą polską elitę, nadal kształcą funkcjonariusze bezpieki - tak dziennikarze telewizji publicznej argumentowali założenia projektu ustawy 2.0, która ma doprowadzić do lustracji na polskich uczelniach wyższych. Zaprezentowana przez Jarosława Gowina Ustawa 2.0, zwana także "Konstytucją dla nauki" to efekt dwuletniej pracy resortu nauki i szkolnictwa wyższego. W planach jest powstanie tzw. uczelni badawczych, spora pula grantów dla uczelni regionalnych, ale najbardziej przełomową kwestią dla "Wiadomości" była "konieczna dezubekizacja uczelni wyższych".

Ustawa 2.0 ma sprawić, że osoby, które współpracowały z komunistycznymi służbami bezpieczeństwa, będą pozbawione najważniejszych funkcji na państwowych uczelniach oraz nie będą mogły ubiegać się o tytuł profesora. W materiale "Wiadomości" wymieniono postać Jerzego Jaskierni, który jest dziekanem na Wydziale Prawa, Administracji i Zarządzania na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Przypomniano o jego przeszłości w służbach bezpieczeństwa, dla których był kontaktem operacyjnym o pseudonimie "Prymus".

Więcej o: