"Wiadomości" TVP z 16 stycznia: fałszywi Niemcy, politycy opozycji w poważnych tarapatach

W głównym wydaniu "Wiadomości" TVP z 16 stycznia sporo uwagi poświęcono kolejnym skandalom wokół afery reprywatyzacyjnej. Dostało się także politykom sejmowej opozycji.

W najnowszych "Wiadomościach" TVP rozprawiano się z urzędnikami z warszawskiego ratusza, którzy mieli maczać palce w aferze reprywatyzacyjnej. Komisja Weryfikacyjna ustaliła, że to właśnie oni wydali decyzję o zwrocie kamienicy nieżyjącej od 1949 roku osoby, którą reprezentował Zbigniew Lichocki, kurator i jednocześnie dyrektor biura prawnego Służby Kontrwywiadu Wojskowego w rządach Platformy Obywatelskiej.

TVP: wielkie problemy małej opozycji

W najnowszych "Wiadomościach" tradycyjnie nie mogło zabraknąć miejsca dla krytyki sejmowej opozycji. Tym razem, w materiale dotyczącym poważnych kłopotów w PO oraz Nowoczesnej po ubiegłotygodniowym głosowaniu nad projektem liberalizującym prawo aborcyjne, można było zobaczyć Ryszarda Petru, który... miał problemy z otworzeniem drzwi od swojego biura. - Opozycja musi się tłumaczyć - podkreślała prowadząca "Wiadomości" Danuta Holecka.

- Partie, które rzekomo bronią demokracji, nie dają wolności głosu posłom - mówił na antenie TVP Zbigniew Lazar, ekspert ds. wizerunku. Podkreślono również, że Platforma Obywatelska premiuje posłów, którzy w czasie feralnego głosowania, wyciągnęli karty i wstrzymali się od oddania głosu.

Polska dyplomacja w natarciu

W "Wiadomościach" z 16 stycznia oznajmiono, że polski rząd prowadzi dyplomatyczną ofensywę wobec Unii Europejskiej, a Parlament Europejski wycofa się z procedury artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej wobec naszego kraju. - Wystarczyła zmiana w rządzie i dialog z partnerami, a cały spór jest wygaszany - stwierdził Paweł Grabowski z Kukiz'15. Warto podkreślić, że z procedury nie wycofała się Komisja Europejska, która nadal podtrzymuje jej wszczęcie. Widzów "Wiadomości" TVP uspokajano, że najgorszym razie na Polskę zostaną nałożone sankcje, a kara jest mało prawdopodobna, bo wewnątrz Unii nie ma jednomyślności.

TVP: Niemcy obrażają Polaków

"Fałszywy niemiecki przekaz o Polsce", "krytykuje i straszy". Takie słowa padały pod adresem niemieckiego tygodnika "Frankfurter Allgemeine Zeitung", który krytycznie wypowiedział się o rządzie Jarosława Kaczyńskiego. - Ten artykuł to paszkwil mający wysondować, na ile w krytyce Polski można sobie pozwolić - komentował dla TVP Lech Jańczuk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Dziennikarz telewizji publicznej stwierdził, że "europejskim elitom nie podoba się, jak Polska od dwóch lat walczy o swoją podmiotowość". Przypomniano, że rządowi Zjednoczonej Prawicy źle życzy Platforma Obywatelska i związane z nią środowisko.

Więcej o: