"Wiadomości" TVP z 15 stycznia: Polacy uwielbiają PiS, a Polska jest wschodzącą potęgą

Główne wydanie "Wiadomości" w poniedziałek 15 stycznia rozpoczęło się od relacji z pierwszej wizyty nowego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w głównej kwaterze NATO, gdzie spotkał się z przewodniczącym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem. Przekonywano również, że polska gospodarka ma się dobrze jak nigdy dotąd.

Dzień po zakończeniu 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w „Wiadomościach” ani przez sekundę nie zająknięto się o WOŚP. Nie wspomniano nawet o prawdopodobnym rekordzie wpłat, które zostaną przeznaczone na doposażenie oddziałów noworodkowych. Nie zabrakło jednak miejsca na wymienianie zasług PiS w naprawę państwa i sny o potędze.

„Wiadomości” TVP: NATO docenia Polskę

Jak można było się dowiedzieć z najnowszych „Wiadomości”, dowództwo NATO z podziwem spogląda na działania Polski w sprawie wzmocnienia obronności w Europie. Podkreślano zadeklarowane 2 proc.PKB przeznaczane przez rząd na obronność, jako jeden z przykładów do naśladowania Polski przez pozostałe kraje Unii Europejskiej. W materiale poświęconym wizycie Błaszczaka w NATO można było się dowiedzieć, że zacieśnienie relacji pomiędzy polskim rządem a NATO będzie sprzyjać relacjom między Polską a instytucjami UE.

TVP: PiS cieszy się rekordowym poparciem

- Rekordowe poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego, opozycja w kryzysie – tak zdaniem Danuty Holeckiej, która poprowadziła ostatnie wydanie „Wiadomości” TVP, wygląda aktualna sytuacja polityczna w Polsce. W drugim materiale zaprezentowanym w poniedziałkowym głównym wydaniu wychwalano zasługi Prawa i Sprawiedliwości w naprawie Polski. Przytoczono również wyniki sondażu IPSOS dla OKO Press, według których PiS cieszy się poparciem 43 proc. wyborców. - Prawo i Sprawiedliwość deklasuje konkurencje – stwierdziła Holecka.

Gospodarka kwitnie, Polska będzie potęgą

W „Wiadomościach” nie mogło zabraknąć miejsca dla polskiej gospodarki. W wydaniu z 15 stycznia dowodem na niesamowity jej wzrost miały być łaskawsze prognozy Banku Światowego, który w najnowszym raporcie podwyższył prognozę wzrostu do 4 procent. - Absolutnie nie można powiedzieć, że ta prognoza jest optymistyczna – zapewniał Piotr Bujak, główny analityk PKO BP. Zdaniem ekonomisty, wzrost PKB przekroczy nawet 4,5 procenta. W materiale dziennikarza TVP padały zapewnienia o „rozpędzonej polskiej gospodarce”, „świetnej sytuacji na rynku pracy”, a Polska wkrótce ma stać się regionalnym liderem w rozwoju sztucznej inteligencji.

Nie omieszkano również poinformować, że w przyszłości Polska stanie się potęgą. Dowodem na to miały być przepowiednie amerykańskiego politologa George'a Friedmana, opublikowane w tygodniku „W sieci”. - Warto te słowa potraktować poważnie, ponieważ wypowiada je amerykański politolog, który już 9 lat przewidział zjawiska zachodzące teraz – apelowała do widzów „Wiadomości” Holecka. W materiale Friedmana określano mianem „jednego z najbardziej cenionych politologów na świecie”. Zapowiedzią nadchodzącej potęgi mają być m.in. lokalne sojusze.

Więcej o: