Na to zamierza przeznaczyć pieniądze Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wszystko wskazuje na to, że 26. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie rekordowy. W dniu finału wpłacono o blisko 20 mln złotych więcej niż w poprzedniej edycji, która ostatecznie zakończyła się z imponującym wynikiem 105 mln złotych.

Pieniądze zebrane w ramach 26. finału WOŚP zostaną przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia najmłodszych.

W tym roku w pomoc Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy zaangażowało się 120 tysięcy wolontariuszy w blisko 1700 sztabach. Celem 26. finału było wyrównywanie szans w leczeniu noworodków. Co to oznacza?

Cel 26. finału WOŚP

Jak tłumaczył Jurek Owsiak, w tym roku WOŚP skupiła się na pozyskaniu wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych. To właśnie tam pierwsze 48 godzin życia spędza każdy urodzony w Polsce noworodek. Na podstawowych oddziałach neonatologicznych niemowlęta mają wykonywane badania przesiewowe w kierunku wrodzonych wad serca, zaburzeń słuchu, mukowiscydozy, niedoczynności tarczycy i wielu innych chorób.

- Przez cały rok napływały do nas sygnały i informacje o tym, jakie są braki w szpitalach, jakie dziedziny medycyny wymagają pilnej interwencji – tłumaczył wybór celu 26. finału WOŚP Jurek Owsiak. Ostatecznie postawiono właśnie na pomoc najmłodszym. - Coraz częściej zdarzają się przypadki, kiedy na świat przychodzą dzieci, głównie wcześniaki, które od pierwszych chwil wymagają intensywnej opieki medycznej – argumentowała Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Członek Zarządu WOŚP.

Na to pójdą pieniądze z WOŚP 2018

Zebrane pieniądze trafią na oddziały neonatologiczne i położnicze w całym kraju. W planach jest zakup nowoczesnych inkubatorów, aparatów do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodków, pomp infuzyjnych, stanowisk do resuscytacji noworodków, a nawet specjalistycznych aparatów USG i pulsoksymetrów. Tego typu potrzeby zgłaszają szpitale w dużych i mniejszych miastach, dlatego zarząd WOŚP zamierza pomóc jak największej liczbie noworodków walczących o życie.

W przeszłości neonatologia była już siedmiokrotnie celem finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na leczenie najmłodszych przeznaczono 3 844 specjalistyczne urządzenia o wartości ponad 120 mln złotych. Ostatni raz ta dziedzina medycyny była wspierana 5 lat temu, przez co wiele maszyn nie spełnia już swoich wymogów, dlatego w tym roku polskie szpitale wzbogacą się o najnowocześniejsze aparaty do ratowania życia noworodków.

Gazeta.pl, jak co roku, gra razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! Zbierzmy razem rekordową sumę! Żeby wesprzeć WOŚP, kliknijcie w ten link: https://www.siepomaga.pl/gazetapl1

Jerzy Owsiak zaprasza na aukcje WOŚP

Więcej o: