Zmiany w rządzie PiS: nowy minister obrony narodowej, minister środowiska. Łukasz Szumowski za Radziwiłła

Rekonstrukcja rządu Prawa i Sprawiedliwości została zakończona. W fotelach szefów resortów zasiądą m.in. Łukasz Szumowski, Teresa Czerwińska, Jadwiga Emilewicz, a roszad dokonano także w ministerstwie obrony narodowej, ministerstwie środowiska.

Premier Morawiecki rozstał się z Antonim Macierewiczem, Janem Szyszko, Witoldem Waszczykowskim, Konstantym Radziwiłłem i Anną Streżyńską.

Nowy minister obrony narodowej

Nowym ministrem obrony narodowej został Mariusz Błaszczak. Zamienił dotychczasowy gabinet ministra spraw wewnętrznych. Po zaprzysiężeniu nowy szef MON przywitał się z Wojskiem Polskim i złożył kwiaty na grobie Nieznanego Żołnierza. W swoim przemówieniu Błaszczak podkreślił zasługi poprzedniego ministra Antoniego Macierewicza, który jego zdaniem jest odpowiedzialny za stworzenie poczucia bezpieczeństwa w polskiej armii.

Łukasz Szumowski ministrem zdrowia

Łukasz Szumowski zastąpił Konstantego Radziwiłła w gabinecie ministra zdrowia. Łukasz Szumowski jest kardiologiem i może pochwalić się tytułem profesorskim, który otrzymał w 2016 roku z rąk Andrzeja Dudy. W przeszłości kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie oraz zajmował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zastąpił skompromitowanego Jana Szyszkę. Jednym z najważniejszych wydarzeń dla nowego ministra środowiska ma być organizacja grudniowego szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. Nowy minister środowiska w przeszłości współpracował z Andrzejem Lepperem, był również sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w pierwszym rządzie PiS. Sprawował rolę pełnomocnika rządu do spraw kształtowania ustroju rolnego w latach 2006-2007. Karierę zawodową zaczynał jako nauczyciel matematyki w Zespole Szkół Rolniczych w Golądkowie.

Joachim Brudziński w MSWiA

Joachim Brudziński został nowym szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zastąpił na tym stanowisku Mariusza Błaszczaka. 49-letni Joachim Brudziński był do tej pory wicemarszałkiem Sejmu. Jako poseł PiS zasiadał w rządzie od 2005 roku, choć ze środowiskiem Jarosława Kaczyńskiego jest związany od wczesnych lat 90.

Jadwiga Emilewicz nowym ministrem

Jadwiga Emilewicz została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisku ministra przedsiębiorczości i technologii. Była radna Sejmiku Małopolskiego pracowała w przeszłości w Departamencie Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jadwiga Emilewicz jest związana ze środowiskiem Jarosława Gowina. Od 2015 pełniła rolę wiceprezes Polski Razem i Porozumienia Jarosława Gowina. Bezpośrednio przed prezydencką nominacją piastowała stanowiska wiceministra rozwoju. Teraz pokieruje nowym resortem.

Więcej o: