Paszporty "Polityki": wybrano tegorocznych laureatów w 6 kategoriach

Tegoroczne Paszporty "Polityki" zostały rozdane. Kapituła przyznała nagrody młodym twórcom w sześciu kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa.

„Paszporty Polityki” wręczane są od 1993 roku. Jubileuszowa 25. edycja odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Paszporty „Polityki” wręczone

W tegorocznej edycji nagrodę w kategorii film otrzymała Jagoda Szelc za swój pełnometrażowy debiut fabularny „Wieża. Jasny Dzień”, który miał swoją premierę na festiwalu filmowym w Gdyni. Absolwentka szkoły filmowej z Łodzi zadedykowała nagrodę stowarzyszeniu Otwarte Klatki, które walczy o zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce.

Paszport „Polityki” za osiągnięcia w kategorii sztuki wizualne otrzymał Łukasz Banach, znany szerzej jako Norman Leto. Artysta na co dzień tworzy filmy, pisze książki, maluje obrazy, a także tworzy instalacje oraz performance. Zgodnie z decyzją kapituły, nagroda trafiła w jego ręce za „stworzenie wizji przepełnionej fatalizmem, ale uwodząco pięknej, zadziornej”.

Paszporty „Polityki” - literatura, teatr

Zdobywcą nagrody w dziedzinie literatury został Marcin Wicha za jego najnowszą książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. To osobisty esej, traktujący o śmierci własnej matki i porządkowaniu wspomnień i rzeczy z nią związany. Uzasadnieniem nagrody była „oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych”.

Paszport „Polityki” w kategorii teatr powędrował do Michała Borczucha. Jury szczególnie doceniono spektakl „Wszystko o mojej marce”, który jej zdaniem był „poruszającym przedstawieniem z pytaniami o życie, relację, pamięć i rolę sztuki”.

Paszporty „Polityki” - nagrodzeni

Za dokonania w muzyce popularnej odznaczona została krakowska formacja Hańba!, którą kapituła Paszportów doceniła za „umiejętne łączenie folkowo-punkowej muzyki z estetyką lat 30-tych XX wieku”. Na gali prowadzonej przez Grażynę Torbicką oraz redaktora naczelnego Polityki Jerzego Baczyńskiego, nagrodzono również śpiewaczkę operową Joannę Freszel. W kategorii muzyka poważna sopranistka została doceniona m.in. za wykonania utworów Adama Falkiewicza, Aleksandra Kościowa, Krzysztofa Wołka, Uri Caine'a oraz album „Real Life Song”.

Kategoria kultura cyfrowa, w ramach której Paszporty „Polityki” są przyznawane od 2016, została zdominowana przez twórców ze studia Bloober Team. To polski producent gier komputerowych, który otrzymał nagrodę za tworzenie psychologicznych horrorów na PC.

Więcej o: