Dziś pierwszy dzień zimy. 21 grudnia to najkrótszy dzień w roku

Pierwszy dzień zimy w 2017 r. rozpocznie się w czwartek 21 grudnia. Jest to jednocześnie najkrótszy dzień w roku. Wschód słońca miał miejsce o godz. 7:42, a zachód o 15:24. Tym samym, dzień trwa 7 godz. i 42 minuty.

Pierwszy dzień astronomicznej zimy jest datą ruchomą, która w tym roku przypada na 21 grudnia. Jest to również dzień zimowego przesilenia.

Pierwszy dzień zimy 2017 - 21 grudnia

Pierwszy dzień zimy rozpoczyna się dokładnie 21 grudnia o godz. 17:28. W tym czasie Słońce przechodzi przez tzw. punkt Koziorożca. 21 grudnia 2017 roku będzie najdłuższa noc w roku i najkrótszy dzień. Od 22 grudnia dni będą się stopniowo wydłużać, choć zauważalne zmiany będzie można odczuć dopiero za kilka miesięcy. Pierwszy dzień zimy w 2017 roku jest krótszy od najdłuższego aż o 9 godz. i 4 min.

Astronomiczna zima i kalendarzowa zima

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie pokrywa się w tym roku z pierwszym dniem
kalendarzowej zimy. Ta rozpoczyna się dzień później 22 grudnia i trwa do 21 marca. Z kolei ostatni dzień astronomicznej zimy przypada na 20 marca (przesilenie wiosenne).

Od czego zależy astronomiczna zima? Podziały pór roku

Jak wyjaśniają eksperci, astronomiczne pory roku są ustalane na podstawie nachylenia osi obrotu Ziemi względem płaszczyzny orbity w połączeniu z ruchem wokół Słońca. W związku z tym, w różnych okresach roku dana półkula ziemska ma mniejsze lub większe oświetlenie przez Słońce, skąd biorą się różnice w długości dnia oraz nocy.
Z kolei meteorologiczne pory roku są ustalane zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, a każda z nich trwa równo po trzy miesiące. Funkcjonuje jeszcze dodatkowy podział - termiczny, zwany również klimatologicznym. Zgodnie z nim wyróżnia się co najmniej 6 pór roku: przedwiośnie, wiosna, lato, jesień, przedzimie i zimę. W podziale termicznym wyznacza się pory roku zgodnie z podziałem średniej temperatury dobowej.

Więcej o: