Nowoczesna. Kim jest Katarzyna Lubnauer?

Katarzyna Lubnauer jest posłanką na Sejm VIII kadencji z ramienia Nowoczesnej. Zastąpiła Ryszarda Petru na stanowisku przewodniczącej partii.

Lubnauer jest doktorem matematyki, nauczycielką akademicką Uniwersytetu Łódzkiego, wykładowcą, naukowcem i popularyzatorką nauki.

Od kilku lat jest członkinią Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi, rokrocznie współorganizuje imprezy festiwalowe z dziedziny matematyki i informatyki dla ponad 700 uczniów ze szkół z województwa łódzkiego.

W 2001 i 2004 roku bezskutecznie kandydowała do Sejmu z ramienia Unii Wolności i Partii Demokratycznej. Na posłankę została wybrana dopiero w wyborach parlamentarnych w 2015 roku, kiedy startowała z pierwszego miejsca na liście łódzkiego okręgu Nowoczesnej Ryszarda Petru. Mandat posłanki VIII kadencji uzyskała otrzymując 18 549 głosów.

Nowoczesna - spadek w sondażach

Po wyborach parlamentarnych chęć głosowania na Nowoczesną wyrażało aż 22 procent badanych przez CBOS. Od tego czasu partia zaliczyła duży spadek poparcia. Wiąże się to z Ryszardem Petru, który był mocno krytykowany m.in. za wpadki językowe i słynną podróż z Joanną Szmidt na Sylwestra.

Czytaj więcej: Joanna Schmidt: Dzisiaj bym na tego sylwestra - nie na Maderę zresztą - nie pojechała

W listopadzie 2017 poparcie było już znacznie niższe - zaledwie 5 procent. Więcej na ten temat >>>

Początkowo pełną nazwą partii była Nowoczesna Ryszarda Petru, jednak na zjeździe partii w listopadzie 2017 roku skrócono nazwę do zaledwie Nowoczesna.

Przeczytaj też o wyborach szefa Nowoczesnej i kontrkandydatach Ryszarda Petru >>>

* Pierwotnie w artykule znalazły się nieprawdziwe informacje na temat Katarzyny Lubnauer. Za pomyłkę przepraszamy.

Więcej o: