Nowoczesna. Kim jest Ryszard Petru?

Ryszard Petru to założyciel partii Nowoczesna. Z zawodu jest ekonomistą. W 1997 ukończył międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne w SGH w Warszawie.

Ryszard Petru jest posłem na Sejm VIII kadencji. Pełni rolę szefa partii Nowoczesna, której jest założycielem. Z zawodu jest ekonomistą i taką też rolę sprawował w latach 2001-2004, kiedy zajmował się sprawami Polski i Węgier w Banku Światowym.

Ryszard Petru - kariera

Do 2008 roku był głównym ekonomistą banku BPH, potem dyrektorem ds. strategii i głównym ekonomistą w BRE Banku i w PKO BP. W latach 2011-2014 odpowiadał za polskie firmy prywatne, będąc partnerem w firmie PwC. Współpracował z Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza.

Partia Nowoczesna Ryszarda Petru została zarejestrowana w sierpniu 2015 roku. W październiku tego samego roku w wyborach parlamentarnych Petru zarejestrował się jako kandydat z pierwszego miejsca stołecznego okręgu tego ugrupowania. 

W głosowaniu 25 października 2015 roku otrzymał 129 088 głosów, co dało mu mandat posła na Sejm VIII kadencji. Jego partia otrzymała poparcie 7,6 proc., zajmując w wyborach czwarte miejsce i wprowadzając do Sejmu 28 posłów. Ryszard Petru był przewodniczącym klubu poselskiego Nowoczesnej do 26 kwietnia 2017 roku. 

Nowoczesna - spadek w sondażach

Po wyborach parlamentarnych chęć głosowania na Nowoczesną wyrażało aż 22 procent badanych przez CBOS. Od tego czasu partia zaliczyła duży spadek poparcia. Ryszard Petru był m.in. mocno krytykowany za wpadki językowe i słynną podróż z Joanną Szmidt na Sylwestra.

Czytaj więcej: Joanna Schmidt: Dzisiaj bym na tego sylwestra - nie na Maderę zresztą - nie pojechała

W listopadzie 2017 poparcie było już znacznie niższe - zaledwie 5 procent. Więcej na ten temat >>>

Początkowo pełną nazwą partii była Nowoczesna Ryszarda Petru, jednak na zjeździe partii w listopadzie 2017 roku skrócono nazwę do zaledwie Nowoczesna.

Przeczytaj też o wyborach szefa Nowoczesnej i kontrkandydatach Ryszarda Petru >>>

Więcej o: