Trump pojechał do ofiar katastrofy i zachowywał się bardzo dziwnie. Rzucał w tłum rolkami papieru

Prezydent Donald Trump i pierwsza dama Melania Trump pojechali do zdewastowanego przez huragan Maria Portoryko. Jego wizyta okazała się wizerunkową katastrofą. Prezydent zachowywał się infantylnie i bez szacunku dla ofiar.

Chociaż od przejścia żywiołu minęło wiele dni, mieszkańcy wyspy Portoryko - szczególnie w gorzej skomunikowanych rejonach - wciąż żyją bez dostępu do bieżącej wody, elektryczności i dostaw jedzenia. Nie działają telefony. Ludzie stracili dorobek całego życia. 

Tragedia tragedią, ale długi weekend...

Wydawać by się mogło, że w sytuacji katastrofy rządzącym bardzo łatwo "zyskiwać punkty", okazując współczuje, solidaryzując się z cierpiącymi, przedstawić się w dobrym świetle. Tymczasem amerykańskie media przez wiele dni żyły kolejnymi wtopami Trumpa w sprawie Portoryko.

Najpierw prezydent wyjechał na długi weekend i dramatem ludzi się nie zajmował. Później oskarżył o brak umiejętności przywódczych burmistrz Carmen Yulin Cruz, która ze łzami w oczach błagała o pomoc dla Portorykańczyków. - Giniemy tu - mówiła. "Chcą, żeby wszystko za nich zrobić" - napisał na Twitterze Donald Trump. Jeszcze gorzej było, gdy wreszcie pojechał na miejsce.

"Wstrętny" i "okropny" gest

Co robi Donald Trump, na tym filmie poniżej? Rzuca w tłum paczki z papierowymi ręcznikami. Sytuacja miała miejsce w lokalnej kaplicy. 

Dziennikarze opisywali, że został ciepło powitany przez ludzi z transparentami "Niech Bóg pana błogosławi, panie prezydencie", "Make Puerto Rico Great Again" (nawiązanie do hasła wyborczego Trumpa: make America great again). - Jest tyle miłości w tym pomieszczeniu, tyle miłości - skomentował Trump.

Rzucanie ręczników szybko stało się tematem do żartów. Wiele osób odebrało zachowanie Trumpa jako niepoważne, a wręcz nie na miejscu w obliczu tragedii. Burmistrz Cruz w MSNBC określiła widok Trumpa, rzucającego ręczniki jako "wstrętny" i "okropny". Chris Cillizza z CNN podsumował, że wizyta Trumpa w Portoryko była gorsza niż jego wpisy na Twitterze. 

Donald TrumpDonald Trump Evan Vucci (AP Photo/Evan Vucci)

To nie jest "prawdziwa" katastrofa?

W czasie tej samej wizyty prezydent powiedział rodzinie, która żyje bez elektryczności, żeby "dobrze się bawiła", a także wypomniał Portoryko, że nadszarpnęło budżet kraju.

Ale na tym nie koniec niezręczności. Wskutek huraganu zginęły w Portoryko 34 osoby. To najnowsze dane, kiedy Trump odwiedził wyspę, te szacunki były 2 razy niższe. Prezydent stwierdził: - Każda śmierć to tragedia, ale jeśli spojrzycie na prawdziwą katastrofę, jaką był huragan Katrina, na te ogromne setki i setki i setki ludzi, które zginęły, i spojrzy się na to, co wydarzyło się tutaj - to totalnie przytłaczające". Zapytał gubernatora o bilans ofiar i dodał: "16 osób, 16 osób kontra te tysiące".

Zobacz też: Ten fotoreportaż pokazuje, w jakich warunkach żyją ludzie w Portoryko >>>

Skąd się bierze moda na nieszczepienie dzieci? Prześwietlamy antyszczepionkowców [MAKE POLAND GREAT AGAIN odc. 5]

Więcej o: