"Orły Górskiego" objęte ustawą dezubekizacyjną. Piłkarze z niższymi emeryturami

Piłkarze, którzy za PRL-u reprezentowali kraj i odnosili największe sukcesy sportowe, również zostali dotknięci przez ustawę dezubekizacyjną obniżającą emerytury i renty - podaje "Gazeta Wyborcza". Dotyczy to m.in. członków drużyny Kazimierza Górskiego.

Ustawa dezubekizacyjna dotknęła sportowców, którzy w latach PRL-u działali w tzw. gwardyjskich klubach sportowych, podlegających wówczas pod milicję - podaje "Gazeta Wyborcza". Sportowcy, chociaż w praktyce nie byli funkcjonariuszami, zatrudniani byli na mundurowych etatach.

Obniżenie emerytury objęło m.in. Kazimierza Kmiecika, jednego z "orłów" Kazimierza Górskiego, reprezentanta Polski m.in. na Mistrzostwach Świata w 1974 r. i Igrzyskach Olimpijskich (1972 i 1976 r.). Kmiecik grał także w Wiśle Kraków, która należała do tzw. pionu gwardyjskiego. Niższą rentę po mężu będzie otrzymywała Urszula Norkowska, wdowa po Marianie Norkowskim, legendarnym napastniku bydgoskiej Polonii, odznaczonym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Nie świadczyliśmy pracy na rzecz milicji, tylko dla klubu. W kartotekach jest to napisane, ale dla IPN nie ma to znaczenia. Nie ma żadnego rozróżniania, to idzie jak walec. Nawet pięciu minut nie pracowałem w wydziale komendy wojewódzkiej – deklaruje w rozmowie z "GW" Leszek Tillinger, były szef żużlowej Polonii, dotknięty przez dezubekizację.

Ustawa dezubekizacyjna od 1 października

Tak zwana ustawa dezubekizacyjna obniża emerytury i renty za okres „służby na rzecz totalitarnego państwa” od 22 lipca 1944 roku do 31 lipca 1990 roku. Na jej mocy od października emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdza IPN. Od decyzji obniżającej świadczenia przysługuje odwołanie do sądu.

Czytaj więcej na bydgoszcz.wyborcza.pl>>>