Pomysł na weekend? Wizz Air uruchomił połączenie do Bratysławy

Jakub Panek
Węgierski przewoźnik niskokosztowy Wizz Air uruchomił nowe połączenie z Lotniska Chopina w Warszawie do Bratysławy. Dogodny rozkład lotów, niskie ceny biletów i liczne atrakcje turystyczne słowackiej stolicy są świetnym pretekstem, by zaplanować weekendową wizytę w tym mieście.

Z roku na rok coraz większą popularność zyskują tzw. city breaks, czyli krótkie, zazwyczaj weekendowe wypady do jednego z większych europejskich miast. Ponieważ takie wyjazdy ogranicza zazwyczaj budżet i czas, Polacy chętnie odwiedzają miejsca znajdujące się na terenie państw sąsiadujących z Polską. Na liście najpopularniejszych kierunków są: Praga, Budapeszt, Wiedeń, Wilno czy Berlin. Teraz, dzięki uruchomionemu 30 czerwca bezpośredniemu połączeniu - na pokładzie Wizz Aira w ok. godzinę można z Warszawy na taką wycieczkę wybrać się do Bratysławy. - Jesteśmy przekonani, że nowe połączenie szybko zyska popularność wśród klientów podróżujących zarówno w celach turystycznych jak i biznesowych. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty z Warszawy. A  jest ona bogata - w ofercie mamy 49 krajów - powiedział portalowi Gazeta.pl Gabor Vasarhelyi, manager ds. komunikacji korporacyjnej w Wizz Air.

Planując podróż warto zacząć od zarezerwowania biletu. A te - za przelot w jedną stronę do Bratysławy węgierski przewoźnik oferuje już od 39 zł. Można je bez trudu znaleźć w systemie rezerwacyjnym na www.wizzair.com. Do wyboru są cztery rejsy tygodniowo - w poniedziałki, środy, piątki i niedziele. Maszyny Airbus A320 Wizz Aira z Okęcia startują o godz. 6.35, w drogę powrotną ze Słowacji o 12.25. Tak ułożony rozkład lotów, a także świetna lokalizacja lotnisk w stolicach Polski i Słowacji (transfer z portu do centrum miasta zajmuje ok. 15-20 minut) sprawiają, że bardzo szybko dotrzemy do obranego celu.

Bratysława: modne piwiarnie i restauracje na każdym kroku

Historia Bratysławy jest długa i bogata. Od 1536 roku, kiedy Bratysława (Pressburg) została stolicą Królestwa Węgierskiego, nastąpił rozwój miasta i bogacenie się jego mieszkańców. W Katedrze Świętego Marcina do 1830 roku odbyło się 19 ceremonii koronacyjnych królów węgierskich i ich małżonek, o których przypomina korona św. Stefana znajdująca się na wierzchołku wieży wznoszącej się na wysokość 85 metrów ponad miastem. Od jedenastu lat inscenizowana jest koronacja króli węgierskich, stanowiąc wspaniałą atrakcję dla turystów.

Okres największego rozkwitu miasta wiąże się z panowaniem na tronie węgierskim Marii Teresy (1740-1780), która była zakochana w Bratysławie. Maria Teresa podjęła decyzję o przebudowie zamku, który w chwili obecnej jest bez wątpienia największą dominantą i atrakcją stolicy. Majestatyczny zamek znajduje się na wystającej skale położonej 85 metrów nad poziomem Dunaju. Jego sylwetka z czterema wieżami często kojarzy się z przewróconym stołem. Dziś w zamku znajdują się ekspozycje Słowackiego Muzeum Narodowego i pomieszczenia reprezentacyjne Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Po zejściu z zamkowego wzgórza znajdziemy się w samym historycznym centrum miasta, pełnym krętych i wąskich uliczek z mnóstwem galerii i muzeów.

BratysławaBratysława Fot. Jakub Panek / Gazeta.pl

Bramą wejściową do Starego Miasta jest Brama Michalska z nieodłącznym symbolem, jakim jest wieża z dachem w kształcie cebuli i tarasem widokowym. Warto wspiąć się na jej szczyt, po drodze zwiedzając Muzeum Broni, aby następnie z góry nacieszyć oczy wspaniałą panoramą Starego Miasta. Ulica Michalska, to wielki deptak, który latem rozbrzmiewa wielojęzycznym gwarem. Modne piwiarnie i restauracje wypełnione są często do ostatniego miejsca, a turyści przy muzyce i śpiewach bawią się do późnego wieczora. Z trzech placów położonych w historycznym centrum najbardziej urokliwy jest Rynek Główny. W tym miejscu odbywają się największe imprezy kulturalne. To tutaj w niedziele przyjeżdżają na spacery i dobrą kawę mieszkańcy stolicy. Każdy budynek na Rynku Głównym jest interesujący, ale szczególną uwagę przyciąga Stary Ratusz, którego obecny wygląd jest wynikiem złożonego procesu architektonicznego, w którym odbijają się różne style i ślady przeróbek budowlanych. Historia tej wspaniałej budowli sięga początków średniowiecza. Dodatkową atrakcją jest fontanna Maksymiliana, gdzie podobnie jak w Krakowie pod pomnikiem Mickiewicza umawiają się mieszkańcy. Warto również zwrócić uwagę na mosiężne postacie znajdujące się na Rynku Głównym i w bocznych uliczkach, z którymi często fotografują się turyści. Wspólne zdjęcie z Napoleonem, Podglądaczem, Schonenem Naci, pracującą dziewczyną czy Biznesmenem może być pamiątką z pobytu w Bratysławie.

UFO wylądowało nad Dunajem

Prawdziwą dumą i ozdobą miasta są: Pałac Prymasowski i Pałac Mirbacha - uważane za najładniejsze, Pałac Grassalkovichów, który jest siedzibą prezydenta Słowacji, Pałac Palffy’ego, gdzie w wieku sześciu lat koncertował Wolfgang Amadeusz Mozart. Godną uwagi, położoną na najładniejszym i najruchliwszym Placu Hviezdoslava (największego poety słowackiego), jest również reprezentacyjna budowla Słowackiego Teatru Narodowego, przed którą stoi słynna Ganymedowa fontanna. Atrakcją turystyczną w mieście są bratysławskie bulwary, położone między historycznym centrum i lewym brzegiem Dunaju, które stanowią miejsce spacerów, spotkań w kawiarniach, przycumowanych do brzegu statków i hoteli wodnych. O atrakcyjnym położeniu Bratysławy możemy się przekonać wjeżdżając windą do restauracji UFO usytuowanej na szczycie pylonu Mostu Słowackiego Powstania Narodowego. Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na Bratysławę i okoliczne Małe Karpaty. Z UFO mamy również fascynujący widok na zrekonstruowany Stary Most oraz most Apollo.

Najnowszą atrakcją turystyczną na Dunaju w Bratysławie jest otwarty w połowie grudnia 2014 roku Dunajsky pivovar – pierwszy minibrowar na rzece w Europie. Na specjalnie przystosowanym statku, kołyszącym się na falach Dunaju, znajduje się restauracja dla 500 osób z tradycyjną słowacką kuchnią oraz botel dla około 40 osób.

Będąc w Bratysławie warto wybrać się na wycieczkę statkiem do galerii sztuki współczesnej Danubiana oraz na Zamek Devin położony w miejscu, w którym rzeka Morawa spotyka się z Dunajem. Zamek stoi na potężnym skalistym wzgórzu, dominując nad cała okolicą. W środku znajdują się ekspozycje muzealne dostępne dla turystów.

Zamek Cerveny Kamen na SłowacjiZamek Cerveny Kamen na Słowacji Fot. Jakub Panek / Gazeta.pl

Słowacy mogą się też poszczycić bardzo dobrym winem. By go zakosztować, można np. wybrać się do pobliskich Małych Karpat, które stanowią centrum winiarstwa na Słowacji. Winnice zajmują tutaj ponad 7300 ha, co stanowi 1/3 powierzchni winorośli w kraju. W Małych Karpatach warto zwiedzić: znakomicie zachowany gotycki zamek Cerveny Kamen, który został zaprojektowany przez Albrechta Durera, zamek Smolenice, pałac Budmerice oraz pobliską jaskinię Driny z bardzo pięknymi formami krasowymi i wodospadami. Regionalną atrakcją turystyczną jest również manufaktura majoliki w miasteczku Modra.

Winnice niedaleko BratysławyWinnice niedaleko Bratysławy Fot. Jakub Panek / Gazeta.pl

Warto także odwiedzić całoroczny termalny park wodny Aquathermal Senec z zewnętrznymi i krytymi basenami.

Więcej informacji można znaleźć m.in. na stronach www.visitbratislava.com, www.gob.sk i www.gtexpres.sk.

Pięć rzeczy, które w samolocie dostaniesz za darmo

Więcej o: