Polskie Linie Lotnicze LOT zwiększyły liczbę rejsów z Warszawy do Koszyc. To urokliwe miasto - zwane perłą Słowacji - może być świetnym miejscem na spędzenie weekendu, ale także bazą wypadową, by poznać liczne walory Słowacji.
Samolot LOT-u na trasie z Warszawy do Koszyc Fot. Jakub Panek / Gazeta.pl
- Otwarcie połączenia Warszawa - Koszyce było jednym z elementów sukcesywnie realizowanej strategii LOT-u - intensywnego rozwoju i ekspansji w regionie. Pasażerowie z Koszyc mają możliwość przez warszawski hub LOT-u polecieć do wielu miast w Polsce, Europie i na świecie, a Polacy mogą szybko i wygodnie dotrzeć w atrakcyjne rejony Słowacji - mówił w marcu 2016 roku, zaraz po inauguracji połączenia Adrian Kubicki, rzecznik LOT-u. Zapewniał też wtedy, że linia rozważy dodanie kolejnych rejsów, w miarę zainteresowania. Słowa dotrzymał.
Słowacja Fot. Jakub Panek / warszawa.wyborcza.pl, Gazeta Stołeczna
Dziś z Warszawy do Koszyc można polecieć codziennie, oprócz soboty o godz. 22.35 i w poniedziałki o 13.20. Ze Słowacji do stolicy Polski samoloty przewoźnika startują od poniedziałku do soboty o godz. 5.35, a w poniedziałki dodatkowo o godz. 15.05. Czas lotu to 1 godzina i 10 minut. Ceny biletów w promocji zaczynają się od ok. 400 zł za lot w obie strony (www.lot.com).
Koszyce to drugie co do wielkości miasto Słowacji pod względem liczby mieszkańców, trzecie - po Bratysławie i Wysokich Tatrach - pod względem powierzchni oraz największe miasto wschodniej Słowacji. W 2013 roku było Europejską Stolicą Kultury, w 2016 roku było Europejskim Miastem Sportu.
Słowacja Fot. Jakub Panek / Gazeta.pl
Dzięki m.in. unijnym pieniądzom koszycka starówka należy dziś do najpiękniejszych na Słowacji i jednej z piękniejszych w Europie. Prawie wszystkie zabytki miasta są skoncentrowane w historycznym centrum. Jego centralnym punktem jest wrzecionowaty Rynek Główny. Otacza go mnóstwo pięknych zabytkowych budynków, m.in. gotycka Katedra św. Elżbiety - największy kościół na Słowacji.
Słowacja Fot. Jakub Panek / warszawa.wyborcza.pl, Gazeta Stołeczna
Miejscem najbardziej tętniącym życiem w całym mieście, szczególnie w czasie lata jest przestrzeń leżąca między teatrem a katedrą. Tworzy ją park wraz z multimedialną fontanną. Symbolem Koszyc jest również rzeźba Maratończyka. Przypomina fakt, że w tym mieście, każdego roku jesienią, jest organizowany Międzynarodowy Maraton Pokoju - najstarszy maraton w Europie.
Słowacja Fot. Jakub Panek / warszawa.wyborcza.pl, Gazeta Stołeczna
W Koszycach od niedawna można także podziwiać Koszycki Złoty Skarb - unikalny zbiór 2920 złotych monet z okresu od XV do XVII wieku, o wadze 11 kg, pochodzących z 81 europejskich mennic. Miasto pełne jest znakomitych restauracji.
Koszyce mogą być świetną bazą wypadową do słynnych słowackich winnic (tj. np.: Winiarstwo J&J Ostrožovic, Tokaj Macik Winery czy winne piwnice w miejscowości Mały Horeš), w których produkowane jest bardzo dobre, wciąż mało znane w Polsce wino (szczegółowo pisze o nim m.in. bloger kulinarny "Głodny Świata" i twórcy bloga podróżniczego "Wszędobylscy").
Słowacja Fot. Jakub Panek / Gazeta.pl
Słowacja Fot. Jakub Panek / Gazeta.pl
Więcej informacji o atrakcjach Koszyc można znaleźć na stronach: Kosice Region Tourism i Visit Kosice.
Słowacja Fot. Jakub Panek / Gazeta.pl