W PO wkurzenie na Hannę Gronkiewicz-Waltz: "ona sobie kima", "błąd" i "tchórzostwo"

W szeregach Platformy irytacja zachowaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Można jej stawiać zarzut tchórzostwa. Stając przed komisją przynajmniej takie oskarżenie by od siebie odepchnęła - mówi polityk PO. Nieoficjalnie, bo publicznie wszyscy szanują jej decyzję.

Publicznie politycy PO mówią, że pani prezydent wzywana przez komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji "powinna zrobić to, co uważa za stosowne", "nie oceniają jej decyzji" bądź "szanują". Ale już nieoficjalnie można usłyszeć pretensje do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Znany polityk PO: - Komisja Patryka Jakiego przypomina stalinowskie wzorce. Gdy ktoś jest prawnikiem, to nie chce stawać przed komisją która jest niekonstytucyjna.

Gronkiewicz-Waltz jest profesorem prawa na Uniwersytecie Warszawskim.

"Błąd"

Ale nasz rozmówca z szeregów Platformy od razu dodaje, że - przy całej krytyce komisji ds. reprywatyzacji - prezydent Warszawy powinna przed nią stanąć. - Z politycznego punktu widzenia to, że ona nie staje przed komisją, jest błędem - podkreśla.

Perspektywa członków PO ze stolicy i spoza niej jest różna. Podobnie perspektywa władz partii i szeregowych członków - także stołecznych.

Polityk PO spoza Warszawy: - Platforma uważa, że komisja weryfikacyjna jest niekonstytucyjna, ale jeden nasz poseł w niej jest. Dlaczego? Żeby mówić, że jest niekonstytucyjna. Poza tym część z posiedzeń będzie niejawna, a nie chcemy być odcięci od przedstawianych tam informacji. Przecież nieobecni nie mają racji. Nawet jeśli komisja jest stronnicza, to powinien być w niej słyszalny głos kogoś, kto ma inną opinię - zwłaszcza, gdy komisja bije w osobę, która nie przychodzi na przesłuchanie - mówi mając na myśli wiceszefową partii.

Jego zdaniem już samo przyjście Hanny Gronkiewicz-Waltz byłoby lepsze dla PO niż odmowa stawiennictwa. - Gdyby przyszła i powiedziała "przesłuchujecie ludzi, których ja zwolniłam dyscyplinarnie właśnie za tę aferę", to już dałaby ludziom argument na rzecz Platformy - podkreśla. - A teraz? Można jej stawiać zarzut tchórzostwa. Stając przed komisją przynajmniej takie oskarżenie by od siebie odepchnęła. Gronkiewicz-Waltz dzisiaj jednak sobie kima (przysypia - red.) - dodaje.

Pozbyć się Gronkiewicz-Waltz z Platformy albo zmusić ją choć do zawieszenia członkostwa? Znany polityk PO: - Na takie rozwiązanie patrzyłbym z sympatią, ale sam nie wiem, czy PO politycznie by na tym skorzysta. Przykłady z przeszłości pozwalają jednak tak sądzić. W sposób oczywisty Gronkiewicz-Waltz szkodzi dziś Platformie - słyszymy.

"Koledzy wpadają w histerię"

Kolejna osoba z Platformy, tym razem stołecznej: - Gronkiewicz-Waltz ma rację nie stawiając się przed komisją. Nie można się przecież godzić na łamanie prawa. To niektórzy nasi koledzy wpadają w histerię.

Ale ten rozmówca dziwi się szefostwu partii, że do komisji weryfikacyjnej Platforma wysłała swojego przedstawiciela - posła Roberta Kropiwnickiego. - Niech PiS samo sobie ją prowadzi. Kur..., no żyjemy w wolnym kraju i autoryzujemy swoją obecnością komisję Patryka Jakiego? - pyta.

Jednak i ten polityk PO ma dość Hanny Gronkiewicz-Waltz w szeregach partii. - Politycznie to ona jest odpowiedzialna za to, co działo się w sprawie reprywatyzacji. Sama powinna była złożyć legitymację partyjną, gdy dymisjonowała wiceprezydentów. A teraz? PO już przez nią straciła. Na jej miejscu już dawno bym odszedł z partii albo zawiesił członkostwo - mówi rozmówca Gazety.pl.

Jak dodaje, pani prezydent powinna na przykład powiedzieć: "przepraszam bardzo, nie czuję się winna, ale nie chcę obciążać mojej partii, więc odchodzę z niej do czasu wyjaśnienia".

Prezydent odmawia i się dowołuje

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawiła się przed komisją weryfikacyjną. Miała być przesłuchiwana w sprawach dwóch kamienic: Twardej 8 i Twardej 10. Komisja pod przewodnictwem Patryka Jakiego ukarała ją za to 6 tys. zł grzywny.

Pani prezydent zapowiedziała, że odwoła się od decyzji komisji. - Prezydent nie jest w postępowaniu stroną, a organem. Czekam na orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego - stwierdziła Gronkiewicz-Waltz. Złożyła bowiem do NSA wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego (między komisją weryfikacyjną a Ratuszem).

Zobacz także. Jacek Kurski: "Nie ma żadnej cenzury w telewizji publicznej. Mamy do czynienia jedynie z psychozą"

Więcej o:
Komentarze (196)
W PO wkurzenie na Hannę Gronkiewicz-Waltz: "ona sobie kima", "błąd" i "tchórzostwo"
Zaloguj się
 • sroczka66

  Oceniono 40 razy 16

  Zaczyna się odwracanie od HGW, trochę późno. Zło już się stało. Trzeba było od razu kazać jej odejść, była szansa, że ponownie prezydenturę w Warszawie miałaby PO, a tak kupa, teraz każdy z PO będzie podejrzewany o start w wyborach by dalej utrudniać wyjaśnienie sprawy.

 • saves

  Oceniono 34 razy 8

  Dwulicus Maximus - typowy członek PO. Co innego oficjalnie, w światłach kamer, a co innego cichcem, w knajpie, incognito...

 • cinek11

  Oceniono 11 razy 7

  Not fair. Znacie motto US marines. Swoich nie zostawiamy.

 • smiki48

  Oceniono 31 razy 7

  szanowna pani HGW, czy wezwanie było kierowane na "Prezydent m. st. Warszawa" czy też Hanna Gronkiewicz-Waltz.?
  Poza tym sama pani legitymizuje tę komisję odwołując sie od jej decyzji. Nie można przecież odwoływać się od nieistniejącej decyzji.

 • nnie

  Oceniono 10 razy 6

  Oficjalnie są za, a GW pisze coś przeciwnego.
  Teraz jątrzycie na kogoś innego, niż PiS.
  Nowy zleceniodawca się znalazł?

 • brejwik

  Oceniono 14 razy 6

  Jedyna szansa na zachowanie twarzy przez panią prezydent to przyjęcie uchodźców do spornej kamienicy jej męża.Z braku jak na razie Syryjczyków można by zakwaterować Czeczenów.
  Byłaby wtedy szansa na głos poparcia episkopatu i Watykanu.

 • piotr1271

  Oceniono 13 razy 5

  Jakie to szczęście, ze mamy Gazetę. Sam już nie bardzo wiedziałem jakie stanowisko prezentować na spotkaniach z mates na sojowym late w Starbusiu. Niekonstytucyjność! Oczywiście!!!! dobrze byłoby jeszcze podać kilka argumentów za konstytucyjnością decyzji reprywatyzacyjnych warszawskiego ratusza pod rządami HGW.

 • sympatyklewicy

  Oceniono 19 razy 5

  W PO wkurzenie na Hannę Gronkiewicz-Waltz
  *****************************
  Każdy chce kamienicę, a wystarczyło tylko dla Hani.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX