Dzień Ojca 2017: kiedy obchodzimy to święto i skąd się wzięło?

Kiedy wypada Dzień Ojca w tym roku? Przypominamy kiedy złożyć tacie życzenia oraz kiedy obchodzi się ten dzień w innych krajach. Zdradzamy też, jakie były początki tego święta.

Każdy z nas doskonale pamięta, kiedy jest Dzień Matki, jednak Dzień Ojca jest dla większości z nas mniej oczywisty. To święto, od 1965 jest w Polsce niezmiennie 23 czerwca, w tym roku wypada więc w piątek.

Warto wiedzieć, że Dzień Ojca, lub jego odpowiedniki, różnią się datą w zależności od kraju. W Niemczech, święto ojców tożsame jest z Dniem Mężczyzny i wypada 40 dni po Wielkanocy. We Włoszech, Hiszpanii i Portugalii przypada 19 marca. W Wielkiej Brytanii i Francji jest to trzecia niedziela czerwca, natomiast w Austrii oraz Belgii- druga.

Za „matkę dnia ojca” uważana jest Amerykanka - Sonora Smart Dodd. Zaczęła walczyć o uznanie święta taty parę lat po pojawieniu się Dnia Matki, gdyż uważała, że rola ojca nie jest wystarczająco reprezentowana w pop kulturze. Matka Sonory zmarła gdy ta była nastolatką i wychowaniem jej oraz licznego rodzeństwa zajął się ojciec- William Smart. Starania Sonory okazały się skuteczne i pierwszy Dzień Ojca odbył się w trzecią niedzielę czerwca 1909 w Spokane i w ten dzień obchodzony jest w USA do dzisiaj.

Więcej o: