Mec. Tomczyński w TVP bije w kulturę sędziów. Warto sprawdzić, co sam wypisuje w sieci

Mec. Adam Tomczyński jest dyżurnym komentatorem mediów publicznych i sympatyzujących z obozem PiS. Bije w środowisko prawnicze i opozycję. W internecie pisze do Bronisława Komorowskiego i Donalda Tuska: "Wypad pajace". A o jednym z wyroków: "O tempora, o mores, o qur.a" (o czasy! o obyczaje, o qur.a).

W czasie zbliżającej się rewolucji w sądownictwie prym wiedzie mec. Adam Tomczyński. Bywa częstym gościem w mediach sympatyzujących z obozem Prawa i Sprawiedliwości. Uzasadnia konieczność tej rewolucji, piętnuje opór środowiska prawniczego przed reformami.

Wcześniej bił w Trybunał Konstytucyjny, który był jeszcze pod wodzą poprzedniego prezesa prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Pomstował na środowisko sędziowskie, gdy - zwłaszcza na antenach TVP - pokazywano kolejnych sędziów, którzy a to ukradli część do wiertarki, a to pendrive'y.

"Tygodnik Powszechny": bliski współpracownik Czajki

O tym, kim jest Tomczyński pisał "Tygodnik Powszechny". Pracował w Sądzie Rejonowym w Warszawie. Był asesorem. Najpierw w Wydziale rodzinnym, a potem gospodarczym, gdzie blisko współpracował z sędzią Dariuszem Czajką. A Czajka - to wnioski z przytaczanego postępowania dyscyplinarnego - dopuszczał się kumoterstwa orzekając o upadłościach firm, które dysponowały cennymi gruntami w stolicy. I rzecznik dyscyplinarny, i minister sprawiedliwości oraz Krajowa Rada Sądownictwa chcieli usunąć Czajkę z urzędu, ale ten w 2005 r. sam złożył rezygnację.

Sędzia Adam Tomczyński poszedł w jego ślady, zmienił zawód na radcę prawnego i otworzył własną kancelarię w Markach pod Warszawą. Ich losy dalej jednak były związane. Czajka założył Europejską Wyższą Szkołę Prawa i Administracji. Tomczyński na niej wykłada.

Twitterowe potyczki Tomczyńskiego

Choć dziś Tomczyński chwali reformy PiS i krytykuje środowisko sędziów, to jeszcze kilka lat temu krytykował go sam prezes Jarosław Kaczyński. Powód? Tomczyński był przewodniczącym Wydziału Dyscypliny PZPN i Komisji Ligi spółki Ekstraklasa. 17 września 2009 r. nałożył na Lechię Gdańsk grzywnę za wywieszenie przez kibiców transparentu "17.09.1939 - czwarty rozbiór Polski". Prezes PiS krytykował decyzję i oceniał, że jest "to specyficzne środowisko, które nigdy nie przeszło koniecznego procesu oczyszczenia po roku 1989".

Tomczyński aktywny jest nie tylko w mediach publicznych. Na Twitterze pisze dużo ostrzej, niż mówi w telewizji czy radiu. Awantura o festiwal muzyczny w Opolu? Mecenas komentuje: "Z Opolem to jest jakiś pseudointelektualny pierdolec".

Wymiar sprawiedliwości? "Zmieńmy sądy, zmienimy Polskę, Na lepszą, uczciwszą, łaskawszą dla zwykłego człowieka". Albo: "Ciągle nie mogę uwierzyć jak straciliśmy 25 lat (jak mocne było UB) i jaką szansę dano nam dzisiaj. Od nas zależy czy/jak ją wykorzystamy". Wyrok sądu ws. Michała L., który szalał samochodem na sopockim Monciaku komentuje tak: "Rannych 20 osób, ale co tam. O tempora, o mores, o qur.a". Chodziło o wyrok stwierdzający, że kierowca, który staranował ponad 20 osób, może leczyć się na wolności

Kongres prawników, na którym wybuczano wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła i prezydenckiego ministra Andrzeja Derę? "Tym razem sędziowie nie użyli słowa ‘kasta’. Po prostu bucząc i wychodząc z sali zachowali się jak najgorsza kasta, budka z piwem to kultura".

Sąd Najwyższy? "SN jako emanacja woli narodu - niedościgniona, jedyna, prawdziwa - demokratyczna - przez nikogo nie wybrana".

Nie stroni od polityki: "Bronisław Komorowski, Ewa Kopacz, Donald Tusk, Macie Lasek, prokuratorzy od ‘śledztwa’ - wypad pajace". Inny przykład: "O opozycji nawet szkoda gadać. Intelektualne tuzy typu Grześ, Borysek i Michaś to ‘prawdziwi’ mężowie stanu-nadają się do polityki jak Ryśki”.

Inne komentarze: "Qu...a mać , czy przez ostatnie 8 lat też tak się troszczyli o partie opozycyjną?". Albo: "Tyle rządowo-prokuratorskiego skurwysyństwa jak w sprawie smoleńskiej trudno sobie wyobrazić".

"Niezależni" eksperci TVP

W TVP ekspertami bywają osoby, które są formalnie zaangażowane w politykę. Parę przykładów. Na stronach "Przeglądu Sejmowego" jako redaktor naczelny widnieje prof. Waldemar Paruch, ale ważniejsza jest funkcja doradcy marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. A cieszy się też sympatią i wsparciem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W PiS żartują jednak z prof. Parucha, że bez względu na miejsce, z którego startuje, potrafi przegrać każde wybory. Choćby w 2011 r. będąc "dwójką" na liście uzyskał dwudziesty wynik.

Inna postać: Elżbieta Królikowska-Avis - już na emeryturze - bywa na przykład gościem "Salonu dziennikarskiego" TVP Info. Jest obecnie publicystką środowiska "wSieci". Ale już na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych widnieje informacja, że zasiada w gabinecie politycznym Witolda Waszczykowskiego (PiS).

Zobacz także: Jarosław Kaczyński promuje "Nocną Zmianę": "On otrzymał z Rosji swego rodzaju jarłyk"

Więcej o: