Wierny żołnierz J.Kaczyńskiego zdradza pomysł, jak przeciąć sprawę ułaskawienia przez Andrzeja Dudę

Poseł Marek Ast (PiS) podsuwa pomysł, jak uchronić Mariusza Kamińskiego przed skutkami uchwały Sądu Najwyższego ws. jego ułaskawienia. Chodzi o dopisanie kilku słów o akcie łaski prezydenta do kodeksu postępowania karnego.

Marek Ast to jeden z najwierniejszych ludzi Jarosława Kaczyńskiego. Należy do tak zwanego "zakonu PC" - Porozumienia Centrum, poprzedniej partii Kaczyńskiego. W początkowej fazie rozprawy z PiS z Trybunałem Konstytucyjnym to on był w pierwszym szeregu krytyków TK i  jedną z twarzy jego odbijania.

W rozmowie z Gazetą.pl Marek Ast zapewnia, że to jego autorski pomysł, jeszcze nie konsultowany z władzami partii ani klubu parlamentarnego.

- Nie ma jeszcze żadnego projektu - zapewnia. Ale pomysł już jest. - Wyrażam tylko swój pogląd, że w Kodeksie postępowania projektu można doprecyzować, że akt łaski dokonany przez prezydenta jeszcze przed dniem wydania przez sąd prawomocnego wyroku, byłby bezwzględną przesłanką do zakończenie postępowania - mówi nam Ast.

Na czym w praktyce polega ten pomysł? Otóż w art. 17 kodeksu znajduje się zapis, że "nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza", gdy (i tu jeden z ostatnich punktów) "zachodzi inna okoliczność wyłączająca ściganie".

Zdaniem Marka Asta w ramach tych "innych okoliczności" można mieć na myśli właśnie ułaskawienie ze strony prezydenta, gdy postępowanie wciąż trwa. Wprost jednak nie jest napisane, a miałoby być.

- Teraz jest zapis o innych przesłankach wyłączających ściganie. Do tych okoliczności można oczywiście zaliczyć akt łaski prezydenta, ale gdyby był taki wyraźny zapis, to nie można by mieć już żadnych wątpliwości. Czy możliwe jest takie uszczegółowienie tego zapisu? To wymaga konsultacji - mówi nam poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Ast póki co mówi bardzo ostrożnie o swoim pomyśle. Zastrzega, że dopiero być może będzie na ten temat jakaś rozmowa na forum klubu PiS. - Ale żadne działania nie są teraz prowadzone - dodaje.

Pomysł pojawia się tuż po tym, jak Sąd Najwyższy podjął uchwałę, wedle której aktu łaski wobec Mariusza Kamińskiego w istocie nie było, a proces powinien trwać. Zatem przyjęcie przez Sejm - a zmiana mogłaby wedle Asta działać wstecznie, bo jest korzystna dla sądzonych - to prosty sposób na storpedowanie uchwały SN. Wsteczne działanie proponowanej poprawki momentalnie przerwałoby proces Mariusza Kamińskiego.

Zobacz także: Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży dla wielu były szokiem

Więcej o: