Dzień dziecka 2017. Skąd wzięło się to święto?

Dzień dziecka 2017. W Polsce święto obchodzimy 1 czerwca. Natomiast w wielu krajach najmłodsi celebrują je w innym terminie. Skąd wziął się pomysł na Dzień dziecka?

W Polsce Międzynarodowy Dzień dziecka obchodzony jest od 1950 roku. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim, nawołującym do przeprowadzenia plebiscytu w sprawie zakazu produkcji broni atomowej. Była to pierwsza inicjatywa Światowej Rady Pokoju.

"Dajmy dzieciom wszystko, co najlepsze"

Jednak oficjalnie Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiono cztery lata później przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Warto jednak wiedzieć, że historia się praw dziecka sięga okresu międzywojennego, kiedy to w 1924 roku, w Genewie, obradowała Liga Narodów. Wtedy przyjęto uchwałę zwaną "Deklaracją Praw Dziecka", uznająca dzieci za pełnoprawnych obywateli społeczeństwa:

Mężczyźni i kobiety wszystkich narodowości uznają, że ludzkość powinna dać dzieciom wszystko, co posiada najlepszego i stwierdzają , że ciążą na nich bez względu na rasę, narodowość i wyznanie wyspecyfikowane następnie obowiązki.

Przed II wojną światową

W Polsce także już przed wojną nieoficjalnie obchodzono dzień dziecka. Świętowano nie, jak dzisiaj - 1 czerwca, ale 22 września. Tego dnia dzieci brały udział w mszach i uroczystych szkolnych akademiach, w których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.

Dzień dziecka 2017 na świecie?

Niemal w każdym państwie obchodzony jest Dzień dziecka. Jednak zarówno data, jak i sposoby świętowania są różne. W Japonii dziewczynki i chłopcy obchodzą je osobno: 3 marca i 5 maja. Chłopcy wywieszają wycięte z papieru karpie, które symbolizują siłę i determinację, czyli cechy, jakimi według Japończyków powinni odznaczać się mężczyźni. Ryb jest tyle, ile dzieci liczy rodzina. Z kolei dziewczynki przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.

W Turcji (23 kwietnia) maluchy ubrane w narodowe stroje puszczają latawce. Natomiast we Francji i Włoszech (6 stycznia) dzieci w złotych koronach na głowach zasiadają wspólnie z rodziną do uroczystej kolacji, której najważniejszą potrawą jest ciasto z wróżbami.

Dzieci w politycznych spotach, czyli jak politycy grają na emocjach swoich wyborców

Dzień Dziecka 2018: prezenty dla dzieci na ostatnią chwilę

Więcej o: