Zaskakujące badania: krokodyle wspinają się na drzewa

Dotąd kojarzyły nam się z niewidzialnymi zabójcami czyhającymi godzinami w wodzie na swoją ofiarę. Wychodzi na to, że krokodyle są jeszcze lepszymi drapieżnikami, niż nam się wydawało.

Badanie naukowców z Uniwersytetu w Tennessee opisuje zaskakujące zachowanie krokodyli. Okazuje się, że krokodyle wspinają się na drzewa. Chociaż ich budowa ciała nie jest przystosowana do tego typu lokomocji, jest to zachowanie spotykane u krokodyli na całym świecie.

Badacze pod przewodnictwem Vladimira Dinetsa opisali przypadki wspinania się na drzewa u czterech gatunków krokodyli na trzech kontynentach. Zaobserwowane krokodyle zwykle wspinały się na wysokość do dwóch metrów, choć niektóre osobniki wspinały się nawet cztery metry, aż po samą koronę.

Wspinają się przede wszystkim młode krokodyle. Im młodsze i mniejsze, tym lepiej sobie z tym radzą. Młode australijskie krokodyle potrafią nawet wspiąć się po całkowicie pionowych powierzchniach (potrafią pokonać np. ceglany mur).

Krokodyle wspinają się na drzewa z dwóch powodów. Po pierwsze - wysokie gałęzie są dobrym miejscem do wygrzewania się, a w efekcie regulowania swojej temperatury. Po drugie - są to doskonałe punkty obserwacyjne. Z wysokości mogą kontrolować bardzo duży obszar, a jednocześnie są przy tym bezpieczne. Dostęp na ich gałąź jest ograniczony, a w razie niebezpieczeństwa od razu zsuwają się do wody.

Odkrycie to jest bardzo ciekawe z ewolucyjnego punktu widzenia. Jak zwracają uwagę badacze, dzisiejsze krokodyle nie posiadają żadnych widocznych cech przystosowujących ich do nadrzewnego trybu życia. A mimo wszystko wspinają się i korzystają z drzew. Może być to ważna obserwacja dla paleontologów badających skamieniałości wymarłych gatunków. Tryb życia i zachowanie wymarłych zwierząt poznajemy głównie po budowie ich ciała. Przypadek krokodyli pokazuje, że niektórych zachowań po prostu nie da się przewidzieć.

Choć krokodyle żyją na Ziemi od kilkudziesięciu milionów lat (są blisko spokrewnione z dinozaurami), to wciąż nie przestają nas zaskakiwać. Vladimir Dinets, który przewodził badaniu, w zeszłym roku także odkrył, że krokodyle używają narzędzi do polowań. W czasopiśmie "Ethology Ecology & Evolution" opisał, jak krokodyle kładą sobie gałązki i patyki na swoim pysku, by zwabić ptaki. Metodę z patykami gady używały tylko wtedy, kiedy u ptaków trwał sezon na budowanie gniazd.