Nowy Trybunał miał się zabrać do pracy "dynamicznie". Udało się? Liczby mówią same za siebie

TK z nową prezes na czele zapowiadał przyspieszenie prac sędziów. Wcześniej na tempo Trybunału często narzekali głównie politycy PiS. A jak jest teraz? Wnioski ze statystyk są jednoznaczne.

Julia Przyłębska została prezesem Trybunału Konstytucyjnego 21 grudnia zeszłego roku. Prezydent Andrzej Duda podczas wręczania jej nominacji apelował o zakończenie "gorszących sporów" wokół TK.

Po drugie chciałbym, i to jest najważniejsze, aby TK zabrał się do dynamicznej pracy. Jest wiele zaległości, jeżeli chodzi o sprawy obywatelskie, które od lat czekają na załatwienie - mówił prezydent.

Od tamtej pory aż do dziś - czyli przez niecałe trzy miesiące - TK wydał 15 orzeczeń: cztery wyroki i 11 postanowień. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wyglądała w poprzednich latach. Tylko w 2015 roku wydano w sumie 173 orzeczenia, w 2014 - 119, w 2013 - 127, a w 2012 - 122. Jeżeli prace nowego TK będą dalej toczyć się w tym tempie, liczba orzeczeń w roku 2017 nie przekroczy 70.

Liczba orzeczeń wydanych przez TK na przestrzeni ostatnich latLiczba orzeczeń wydanych przez TK na przestrzeni ostatnich lat Gazeta.pl

W 2016 roku liczba ta wyniosła 87. Należy jednak pamiętać, że w minionym roku przez kilka miesięcy TK był zmuszony wstrzymać się z orzekaniem do czasu, aż rozstrzygnięto konstytucyjność jednej z ustaw o TK autorstwa PiS.

Tymczasem kolejka spraw do rozstrzygnięcia z tygodnia na tydzień się wydłuża. Na rozpatrzenie czeka aktualnie 156 spraw. Sześć wniosków pochodzi z tego roku, z 2016 roku - 75, z 2015 - 55, z 2014 - 14, a z 2013 - sześć.

Kto zasiada dzisiaj w Trybunale?

Zgodnie z konstytucją TK powinien składać się z 15 sędziów. W tej kadencji Sejmu głosami PiS wyłoniono w sumie osiem osób, które trafiły do Trybunału. Jedną z nich jest urzędująca prezes Julia Przyłębska. Wobec trzech innych (nazywanych "sędziami dublerami") TK orzekł ponad rok temu, że zostali wybrani niezgodnie z prawem na już zajęte miejsca. Wielu prawników twierdzi, że w związku z tym nie mają oni prawa orzekać. Mimo to uczestniczą w rozprawach. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Siedmioro pozostałych sędziów zostało wybranych przez Sejm poprzednich kadencji. Jeden z nich, wiceprezes TK Stanisław Biernat, został przymusowo urlopowany przez obecną prezes. Co do wyboru trzech kolejnych, dokonanego w 2010 roku, wątpliwości zgłosił natomiast prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Miało być sprawniej, a jest żonglerka sędziami. Jak pracuje "uzdrowiony" Trybunał?

Więcej o: