Nie mów nic..., czyli rady dla rodziców

Nie obcinaj włosów, zabierz coś pożyczonego, włóż czerwone majtki - takie rady może usłyszeć maturzysta od kolegów.

Nie mów nic..., czyli rady dla rodziców

Nie obcinaj włosów, zabierz coś pożyczonego, włóż czerwone majtki - takie rady może usłyszeć maturzysta od kolegów.

zebrała Małgorzata Lampa

O systematycznej nauce, wypoczynku, śnie i zaprzestaniu powtarzania na dzień przed egzaminem opowie mu pedagog lub nauczyciel. Jak jednak ma się zachować rodzic, aby pomóc swojemu maturzyście i samemu w dobrym zdrowiu dotrzymać do końca? O rady dla rodziców poznańskich maturzystów poprosiliśmy księdza, pedagoga, maturzystkę i kardiologa.

Andrzej Magdziarz, ksiądz z kościoła św. Marcina:

I zasada - Nie panikować.

II zasada - Nie rozczulać się nad swoim dzieckiem.

III zasada - Życzliwie towarzyszyć i być dla maturzysty oparciem.

- Nie zalecam modlitwy, bowiem zestresowanemu człowiekowi trudno sobie czasem przypomnieć, jak leci Zdrowaś Mario czy Ojcze nasz.

Ewa Wojciechowska, pedagog szkolny z I LO im. K. Marcinkowskiego:

- Najważniejsze to powstrzymać się od pytań bezpośrednio po wyjściu dziecka z egzaminu. Nie analizować, co poszło dobrze, a co nie. Lepiej zabrać na lody. Zaufać, że wszystko się udało, a w domu zorganizować świąteczną atmosferę, dopieścić. To na pewno lepiej przygotuje do następnych egzaminów i odpręży maturzystę, niż np. nakłanianie do nauki.

Katarzyna Jurga, ubiegłoroczna maturzystka w IV LO:

- Niech nic nie mówią, nie pytają, jak poszło, czy jestem przygotowana do następnych egzaminów. Najlepiej niech zostaną w domu i czekają na mnie, aż wrócę. To zaoszczędzi niepotrzebnych stresów mnie i im.

Edward Bereziński, specjalista kardiolog:

- Oczywiście w takiej sytuacji może się zdarzyć przyspieszone bicie serca, kłucie albo kolka. Czekając pod drzwiami, można zażyć validol pod język albo wziąć coś na uspokojenie. Jednak życie to ciągłe wyzwania - jak powiedziała jedna z bohaterek filmu ?Domek na prerii?. Musimy się uczyć sami uodparniać na stres.

Czytaj także

Matura z polskiego

Rady przed maturą - matematyka

Rady przed maturą - historia

Więcej o: