Matura z fizyki

Matura zbliża się wielkimi krokami, a Ty właśnie zdałeś sobie sprawę z tego, że nic, ale to nic nie umiesz? Uwierz w siebie: na pewno nie jest tak źle! Masz przecież za sobą niejedną lekcję fizyki, wiele pozytywnie zaliczonych większych i mniejszych sprawdzianów, liczne poprawnie rozwiązane zadania. Teraz czas zabrać się za solidne powtórki i jeszcze więcej zadań! W przygotowaniach do matury nie zapomnij o naszych radach.

Rozwiąż przykładowe testy z fizyki

Zostań mistrzem systematyczności. Zaplanuj przygotowania do matury odpowiednio wcześniej i przede wszystkim - trzymaj się tych planów! Jeśli do tej pory nie byłeś supersystematyczny - a, nie oszukujmy się, większość z nas taka nie jest - potraktuj to jako wyzwanie :). Ostatni tydzień przed maturą i tak z pewnością będzie gorący i nie zabraknie powtórek na ostatnią chwilę - czas na zrozumienie materiału i ćwiczenia w rozwiązywaniu zadań lepiej znaleźć wcześniej.

Uważnie czytaj polecenia. Może trudno w to uwierzyć, ale niejeden maturzysta stracił dobre kilka punktów, bo nie doczytał zadania do końca i któregoś z poleceń nie wykonał wcale. Wiadomo - stres robi swoje. Wypracuj sobie swoją strategię rozwiązania zadań - możesz np. podkreślać wszystkie czynności, które należy wykonać w zadaniu (zwróć uwagę na tzw. czasowniki operacyjne - np. wykaż, narysuj, przedstaw, określ, oblicz ).

Najpierw wzory, potem liczby. Jeśli zadanie wymaga obliczeń, nie wstawiaj od razu wartości liczbowych - w ten sposób unikniesz łatwych do popełnienia przy dalszym przekształcaniu wzoru błędów. Znacznie bezpieczniej będzie podstawić podane w treści zadania wartości dopiero do ostatecznego wzoru.

Jednostka jest świętością. Błędny zapis jednostki lub jej brak przy ostatecznym wyniku liczbowym oznacza w przypadku zadań rachunkowych utratę 1 punktu. Za każdym razem sprawdź, czy na pewno podałeś właściwą jednostkę. Nie zapominaj też o poprawnym zaokrąglaniu wyników liczbowych.

Liczy się (przede wszystkim) nie wynik, a tok rozumowania. Nie otrzymasz punktów za poprawne obliczenia i dobry wynik, jeśli będą one konsekwencją zastosowania niepoprawnej metody. Ważne jest, by w czytelny sposób przedstawić tok rozumowania wraz ze wszystkimi etapami rozwiązania zadania. Zapisuj nawet proste obliczenia, unikaj skrótów myślowych. Nie musisz przy tym rozwiązywać "pod klucz" - każda poprawna merytorycznie metoda zostanie pozytywnie oceniona przez egzaminatorów (oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio wyjaśniony będzie tok rozumowania zdającego).

Masz wynik? Pomyśl! Niejeden maturzysta uzyskał w zadaniu wynik, który jest zupełnie nierealny. Powodem może być błąd w rozumowaniu, często chodzi tu jednak o zwykłą pomyłkę w obliczeniach. Zanim "odhaczysz" zadanie jako rozwiązane, spójrz na wynik jeszcze raz - na wszelki wypadek.

Korzystaj z tablic wzorów. Na szczęście nie wszystkie wzory musisz znać na pamięć - na egzaminie maturalnym będziesz miał możliwość skorzystania z karty wybranych wzorów i stałych fizycznych, opracowanej przez Centralną Komisję Edukacyjną. Nie daj się zaskoczyć - tu sprawdzisz, jakie wzory znajdziesz na karcie. Informacje, których Ci brakuje, solidnie powtórz.

Fizyka to nie tylko obliczenia. Wyniki, jakie maturzyści osiągali w ubiegłych latach, wyraźnie pokazują, że to nie zadania rachunkowe przysparzają najwięcej problemów. Wręcz przeciwnie - znacznie trudniejsze dla zdających są zadania, w których należy opisać zjawiska i procesy, i to nawet jeśli procesy te często obserwowane są w życiu codziennym. Warto poświęcić więc czas na rozwijanie umiejętności wyjaśniania przebiegu zjawisk czy zasad działania urządzeń technicznych (to przyda się zresztą nie tylko na maturze!), zaś w ferworze rozwiązywania zadań nie należy zapomnieć o podręcznikach i repetytoriach zawierających materiał teoretyczny. Nie zapominaj też, że w tego rodzaju zadaniach otwartych chodzi o udzielenie precyzyjnej odpowiedzi. Pisanie wszystkiego, co wiesz na dany temat, to zwykła strata czasu.

Ćwicz rozwiązywanie testów. Warto w domowym zaciszu organizować sobie od czasu do czasu prywatną "próbną maturę". Zadbaj wtedy o warunki możliwie zbliżone do egzaminacyjnych - odpowiednią ilość czasu (bez przerw w trakcie) i wyłącznie dozwolone pomoce (czyli karta wzorów i stałych fizycznych, linijka, prosty kalkulator). Dzięki takim domowym egzaminom łatwiej będzie wypracować strategie, które pomogą Ci na prawdziwej maturze: np. odpowiednie zorganizowanie sobie pracy tak, by nie zabrakło czasu na rozwiązanie części zadań czy też na sprawdzenie całości. Pamiętaj też, że łatwe zadania przeplatają się w arkuszach egzaminacyjnych z zadaniami trudnymi - wystrzegaj się szukania na siłę "haczyka". Z drugiej strony, większość zadań nie wymaga skomplikowanych obliczeń matematycznych - jeśli coś wydaje się zbyt skomplikowane, przeanalizuj zadanie jeszcze raz od początku.

Bądź dokładny do bólu. Wiele osób niepotrzebnie traci punkty, popełniając głupie błędy - np. nieuważnie przepisując dane z zadania, pomijając jednostkę w odpowiedzi czy myląc się w obliczeniach. Pamiętaj, by wszystko sprawdzać kilkakrotnie (koniecznie zostaw sobie na to wystarczającą ilość czasu!). I nie daj się stresowi, który zwykle jest przyczyną takich pomyłek.

Czytaj także:

Matura z matmy? No problem!

Mapa to twój przyjaciel, czyli matura z geografii

Czytaj i pisz - język polski