Językowa pierwsza pomoc

Jeszcze kilkanaście lat temu, najlepszym przyjacielem studenta czy też ucznia, była biblioteka. Dziś wspierają ich pomoce internetowe. Choć internet uznawany jest za wielki śmietnik, w którym znaleźć możemy wszystko, jest też w nim miejsce na coś pożytecznego. Na przykład słowniki internetowe.

Do you speak english?

Któż z nas nie raz potrzebował w tempie natychmiastowym sprawdzić znaczenie słowa expensive . Któż z nas nie raz sprawdzał, jak się pisze nicht fersteien . Kiedyś szukalibyśmy tego w wielkich zakurzonych księgach domowej biblioteki. Dziś jest oneLook.com . Pięćdziesiąt pięć języków - od albańskiego po włoski.

A co zrobić, gdy mamy do napisania obcojęzyczną pracę, która łączyć powinna w sobie kilka dziedzin nauki? Nic prostszego! Pomoże w tym największy darmowy słownik internetowy w Polsce ling.pl . Ponad dwa miliony haseł (wraz z poprawną wymową) odnoszących się do różnych dziedzin życia: astronomii, ochrony środowiska, medycyny, religii. Dzięki tej opcji jedno słowo możesz poznać w wielu konfiguracjach. Rzut to nie tylko wszystkim znane angielskie throw , ale też projection (z medycyny). Takie kombinacje możesz poznać w sześciu językach. Nie wierzysz? Sprawdź. Co najciekawsze, słownik ten możesz mieć zawsze pod ręką. Wystarczy, że zainstalujesz specjalny pasek narzędzi słownika (LING Toolbar) w swojej przeglądarce, zaznaczysz myszką słowo, które chcesz sprawdzić, i voila!

Polacy nie gęsi, a swój słownik mają

Język polski. Choć posługujemy się nim od dziecka, to jego słownik znajdziemy niemal w każdym domu. Ale niestety książki wychodzą z mody. Łatwiej przez internet. Nic więc dziwnego, że jednym z najpopularniejszych słowników internetowych wśród młodych ludzi jest słownik języka polskiego PWN. Liczy ponad sto tysięcy haseł. Został opracowany na podstawie Uniwersalnego słownika języka polskiego i Wielkiego słownika wyrazów obcych. Wada? By sprawdzić m.in. związki frazeologiczne, musisz się zalogować. Bywa, że nie masz na to czasu, wiec szukasz dalej. I znajdujesz.

Od A do Z

Czyli komplet potrzebnych ci informacji, od ręki. Słownik języka polskiego, angielsko-polski i polsko-angielski oraz niemiecko-polski i polsko-niemiecki. Wszystko to na słowniki.gazeta.pl . To tu otrzymasz wszelką pomoc w dziedzinie ortografii, synonimii/antonimii oraz wyrazów obcych i trudnych. Jest prosty w użyciu i przejrzysty. Wpisujesz tylko początkową literę szukanego słowa i od razu pojawia się ono w oknie wyszukiwania. Tu znajdziesz nie tylko pojedyncze słowa, ale również związki frazeologiczne. Na korzyść słownika przemawia fakt, iż jest on całkowicie bezpłatny i by odnaleźć interesujące cię słowo, nie musisz się logować.

Dla zaawansowanych

Ten słownik przyda się wszystkim poetom, hip-hopowcom a nawet pracownikom reklamy. Słownik rymów ( rymy.eu ). Bo o nim mowa, nie wymaga większych umiejętności. Wystarczy wpisać słowo, do którego szukamy rymu, określić ilość liter oraz sylab i wybrać przycisk szukaj . Serwis jest całkowicie darmowy zawiera ponad trzy miliony słów i nazw własnych.