Jak najlepiej wykorzystać wakacje?

Zbliżają się wakacje - upragniony czas dla wielu i choć nie wszyscy myślą jeszcze o tym jak je spędzą, to wszyscy na nie czekają.

Katarzyna Nowak-Woźna

Nie myśleć o szkole, nauce i obowiązkach z nimi związanymi. Cieszyć się pogodą i świadomością o wolnym od tej całej bieganiny - to jest to, czym zaczynamy żyć gdy tylko zbliża się koniec roku, a pogoda za oknem jest coraz ładniejsza. A może wykorzystać czas wolny do zarobienia pieniędzy lub zdobycia doświadczenia? Choć do wakacji jeszcze trochę czasu, to warto już pomyśleć jak można to zrobić.

Zastanów się nad priorytetami

Pomyśl, co możesz zrobić, na co pozwalają ci środki i możliwości. Odpowiedz sobie na pytanie: co jest dla ciebie najważniejsze?

- Pieniądze - pieniędzy nigdy dość, lecz czy na pewno potrzebujesz ich tak bardzo, by łapać się jakiejkolwiek pracy, byle tylko płacili. Czy warto poświęcić wakacje siedząc przy kasie w supermarkecie, czy sprzedając okulary na ulicznych stoiskach? Oczywiście możliwości wakacyjnych ofert pracy jest tak wiele i są zazwyczaj na tyle różnorodne, że możesz czasem trafić ,,coś", co połączy przyjemne z pożytecznym, na przykład pracę w atrakcyjnym kurorcie. Ale ty i tak będziesz tam w pracy, więc nawet gdy będziesz mieć czas wolny - możesz nie mieć sił cieszyć się resztą.

- Doświadczenie - może warto rozejrzeć się za czymś, co odpowiada naszym zainteresowaniom lub ma związek z kierunkiem jaki studiujemy, czy dopiero zamierzamy w przyszłości obrać. W zależności od interesującej nas dziedziny, możliwości i niekiedy - znajomości - możemy posmakować tego, z czym wiążemy przyszłość. Sposobów na to jest kilka, ale nie liczmy na finansowe korzyści; w takiej formie przyjmą nas najchętniej: staż, wolontariat czy bezpłatna praktyka polegająca na możliwości podglądania i towarzyszenia w pracy zawodowcom. Bądźmy szczerzy - bez wykształcenia nie przyjmą nas raczej na dobrych warunkach (a załóżmy, że jesteśmy w trakcie nauki i brak nam dyplomu), a jak tu inaczej zdobyć doświadczenie? Jeśli więc tylko macie okazję i będzie możliwość, to wykorzystajcie ją. Wówczas po ukończeniu szkoły, będziecie mogli pochwalić się nie tylko dyplomem, ale i tak często pożądanym przez pracodawców - doświadczeniem.

- Odpoczynek - który w końcu po dziewięciu miesiącach wytrwałości i nauki wam się należy! Są jednak różne sposoby na odpoczynek w wakacje. Pomysłów jest zapewne więcej niż osób, które mogą sobie na nie pozwolić. Niektórzy lubią ,, nic nie robić", inni aktywnie spędzają czas, a są też osoby, które zapewne proporcjonalnie do własnych potrzeb rozłożą sobie ten czas, by nie był do końca stracony.

Czego potrzebuje uczeń, żeby zostać człowiekiem sukcesu?

By efekt końcowy zadowalał

Ważne, by po wakacjach nie żałować tego, jak je spędziliśmy. By mieć świadomość, że zrobiliśmy coś dla siebie i byśmy mogli miło je wspominać. Niezależnie od tego co zaplanujemy, nie wolno nam zapomnieć o odpoczyku, by z entuzjazmem wejść w nowy rok szkolny i mieć przekonanie, że będzie on dobry i wiele nam się w nim uda. Warto więc naładować baterie!

Doskwiera ci wakacyjna nuda? Sprawdź nasz nowy serwis:

Jak krytykować

Savoir vivre na wakacjach

Planuj, ale z głową