Ćwiczenia, które pomogą utrzymać koncentrację

Często coś rozprasza naszą uwagę i nie możemy się skupić na wykonywanych czynnościach. Bywa, że przeczytamy fragment tekstu i nic z niego nie wiemy, ponieważ myśli wybiegały gdzie indziej. To frustrujące. Skupienie na czymś uwagi jest umiejętnością, którą można wypracować i rozwinąć poprzez ćwiczenia. Umysł poddany odpowiedniemu treningowi jest w stanie osiągnąć więcej.

Na wyniki klasówek, testów czy egzaminów nie przekłada się liczba godzin spędzonych na książkami, ale efektywny czas nauki . Uczyć powinniśmy się, tylko do czasu, kiedy jesteśmy wstanie utrzymać koncentrację. Istotne, by nie rozpraszało nas miejsce, w którym przebywamy - trzeba zadbać o porządek i harmonię dookoła. Nie zawsze jest jednak możliwe. Czasami potrzebujemy koncentracji w zadymionej kawiarni lub zatłoczonym autobusie. Wypróbuj ćwiczenia, które pomogą oderwać się od otaczającego świata i skupić tylko na wykonywanym zadaniu. Oto kilka z nich:

Ćwiczenia oddechowe

Należy usiąść wygodnie, położyć dłonie przed sobą, zamknąć oczy i skupić się na oddechu. Myśleć tylko o tym, powtarzając w myślach wdech (tu nabieramy maksymalnie dużo powietrza) i wydech (wypuszczamy powietrze). Czujemy jak powietrze stopniowo wypełnia nasze płuca i z nich uchodzi. Kilka minut takiego oddychania pozwoli nam się zrelaksować, wyzbyć zbędnych myśli, wyciszyć. Ćwiczenie to pozwala obniżyć poziom stresu, dotlenia organizm i w efekcie pobudza umysł do pracy.

Aktywna pięta

Badania naukowe potwierdzają związek aktywności fizycznej ze sprawnością umysłu. Stań naprzeciw biurka lub ławki. Wyciągnij ręce, wychyl się i oprzyj o nią. Jedna noga lekko ugięta pod tobą, druga wyciągnięta do tył i wsparta na palcach. Gdy robisz wdech, jesteś w tej pozycji (mięśnie rozluźnione, pięta w górze), przy wydechu dociśnij piętę do ziemi. Ćwiczenie wykonuj koordynując oddech z pracą nogi. Powtórz to ćwiczenie 3 razy każdą stopą i stopniowo zwiększaj tą ilość.

Polska szkoła nowoczesna? To może być prawda!

Leżące ósemki

Ćwiczenie to poprawia ruchliwość gałek ocznych i koordynuje pracę wzroku. Trzymaj głowę nieruchomo i patrz prosto. Kciuk lewej ręki trzymaj na wysokości oczu, w środkowej linii ciała. Płynnym ruchem rysuj w powietrzu znak nieskończoności; zaczynając od środka, w lewą stronę, tak by zakończyć w punkcie wyjścia. Następnie zrób to samo w stronę przeciwną, cały czas wodząc wzrokiem za palcem. Wykonaj każdą ręką po 3 leżące ósemki, po czym skrzyżuj kciuki i wpatrując się w ich punkt środkowy powtórz ten sam schemat.

Ile trzeba wypić, żeby uczyć się sprawnie? Strategia picia kawy.

Ćwicz wszędzie

Możesz poddawać próbie i ćwiczeniom swoją koncentrację w każdych warunkach. Zabierz książkę i udaj się w ruchliwe miejsce, możesz też zrobić to podczas jazdy pociągiem, czy siedząc w zatłoczonym lokalu. Czytaj tam wybrany wcześniej tekst, początkowo łatwy, o interesującym cię temacie. Rób to tak długo, aż dekoncentracja ci nie przeszkodzi. Następnie napisz wszystko, co zapamiętałeś. Nie zrażaj się jeśli początkowo będzie to niewiele. Stopniowo próbuj przedłużać czas, w którym czytasz i zwiększaj poziom trudności czytanego tekstu np. o tematyce którą nie jesteś zainteresowany. Następnie spisz jak najwięcej zapamiętanych informacji. Jest to zajmujące ćwiczenie, ale efekty sam zobaczysz!