Jak oświetlić biurko?

Światło to nieodłączny element życia. O ile z dobrodziejstw światła słonecznego korzystamy raczej swobodnie, to wybierając sztuczne oświetlenie powinniśmy dostosować je do naszych potrzeb. Innego światła użyjemy do rozjaśnienia całego pomieszczenia, a inne powinniśmy mieć nad biurkiem. Pamiętajmy że światło, czy to naturalne, czy z żarówki ma wpływ na nastrój i koncentrację psychofizyczną.

Katarzyna Nowak-Woźna

Promienie słoneczne naturalnie nas pobudzają . Wyraźnie można to zaobserwować jesienią i zimą, kiedy dni są krótsze i dostęp naturalnego światła ograniczony. Wtedy częściej, niż latem, odczuwamy przygnębienie, jesteśmy rozdrażnieni, ciężko nam się skupić. Sztuczne oświetlenie nie jest w stanie w pełni nam go zastąpić, lecz odpowiedni jego dobór może bardzo pomóc, zapewniając komfort psychiczny i podnosząc efektywność pracy .

Dzieje się tak dlatego, że gdy ilość dostarczanego naszemu organizmowi światła jest mała, wzrasta w mózgu produkcja melatoniny , czyli hormonu odpowiedzialnego za sen. Odpowiednia ilość światła stymuluje pracę mózgu, wzrasta w nim poziom serotoniny , dzięki czemu podwyższa się nasza aktywność.

Najlepsze światło na biurko

Warto zadbać o stanowisko przy którym pracujemy, gdy korzystamy z komputera, czytamy książkę, czy coś piszemy. Jeśli nie ma światła naturalnego powinniśmy tak dobrać sztuczne, by jak najmniej męczyły się nasze oczy. Przy niewystarczającym oświetleniu, muszeni jesteśmy do nadmiernego wytężenia wzroku, co nie pozostaje bez wpływu na naszą wydajność. Oczy szybciej się wtedy męczą i odczuwamy dyskomfort. Zbyt ostre światło również negatywnie oddziałuje, ponieważ często odbija się od powierzchni i razi. Dlatego też:

- Lampka powinna mieć długie, dające się łatwo regulować, ramię, Pamiętajmy, że gdy jesteśmy praworęczni, najlepiej postawić lampę z lewej strony biurka, tak by światło, które pada, nie przeszkadzało rzucając cień naszej ręki na to co piszemy lub czytamy. Odwrotnie należy postawić lampę, gdy jesteśmy leworęczni. Niekorzystne jest ustawienie również lampki przed nami - światło odbija się od blatu i razi nas w oczy,

- Lampka powinna być wyposażona w nieprzezroczysty abażur,

- Odległość żarówki od blatu nie powinna przekraczać 35 centymetrów,

- Najlepiej, by blat był jasny i matowy. Śliskie powierzchnie odbijają światło, co przeszkadza w czytaniu,

- Jeśli stolik ma powierzchnię jednego metra kwadratowego, najlepiej go oświetlić 100-watową żarówką,.

- Wzrok adaptuje się do natężenia światła , dlatego , by go dodatkowo nie przemęczać, powinniśmy oświetlić całe pomieszczenie, w którym pracujemy (choć już nie tak mocno jak biurko). Wystarczy żarówka 100 W na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni, - Najlepiej, jeśli monitor będzie stał tyłem lub bokiem do światła, które wówczas nie będzie się odbijało od powierzchni ekranu i męczyło wzroku.

Ile trzeba wypić, żeby uczyć się sprawnie? Strategia picia kawy.

Zatem, co wybrać?

Wybór żarówki - wbrew pozorom - nie jest taki oczywisty. Powszechnie za absolutne minimum potrzebne do lampki nad biurko uważa się halogen 25 W, lub żarówkę 60 W. Najbardziej zbliżone do światła dziennego jest światło halogenowe . Na opakowaniach żarówek znajdziemy informację o typie promieni, jakie ona daje. Za szczególnie korzystne uważane są te o chłodniejszej temperaturze barwowej . Ma to związek z rodzajem promieni świetlnych, które dzielą się na ciepłe i zimne . Światło zimne stymuluje do pracy, pobudza i nie męczy wzroku. Ciepłe obniża koncentrację, sprzyja rozluźnieniu i usypianiu. Optymalna temperatura światła to 5000-6500 K. Do oświetlenia ogólnego dobrze nadają się żarówki z oświetleniem "mlecznym".

Warto zatem zadbać o odpowiednie oświetlenie nad miejscem w którym pracujemy. A skoro światło wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, nie zaszkodzi wybrać się w zimowe dni na solarium, czy fototerapię. Jest to pewien sposób na uzupełnienie braku słońca, poprawi nasze samopoczucie i podniesie chęć do pracy.

Polska szkoła nowoczesna? To może być prawda!

Jak zaplanować swoją karierę

Jak najlepiej wykorzystać wakacje

Planuj, ale z głową