Michaił Afanasjewicz Bułhakow - biografia

Pisarz rosyjski. Urodzony 15 maja (3 maja wg starego kalendarza) 1891 w Kijowie, zmarł 10 marca 1940 w Moskwie.

Ojciec - Afanasij Iwanowicz był wykładowcą teologii na Kijowskiej Akademii Duchownej. W czerwcu 1909 roku Michaił rozpoczął studia medyczne, w czasie których 11 kwietnia 1913 roku poślubił Tatianę Łappę. W 1916 został zmobilizowany do wojska i skierowany do miejscowości Nikolskoje w guberni smoleńskiej; prowadził tam z małżonką szpital. 18 września 1917 roku został przeniesiony do Wiaźmy, gdzie powstał jego pierwszy tekst literacki - autobiograficzne opowiadanie "Morfina". W 1918 roku zdemobilizowany Michaił Bułhakow wrócił do Kijowa. Rok 1919 to praca nad "Zapiskami młodego lekarza", które w latach 1925-1927 ukazywały się w różnych czasopismach, głównie w "Miedicinskim rabotniku".

We wrześniu 1921 roku Bułhakowowie przyjeżdżają do Moskwy. Trzydziestoletni Michaił Bułhakow szuka pracy - jest konferansjerem w małym teatrzyku, współpracownikiem gazety "Raboczij", reporterem i kronikarzem "Torgowo-Promyszliennogo Wiestnika". Kontynuuje pisanie Notatek na mankietach. 2 lutego 1922 roku dowiaduje się o śmierci matki, która ma decydujące znaczenie dla powieści "Biała gwardia" zredagowanej ostatecznie w roku 1923 i pomyślanej przez pisarza jako pomnik pamięci matki.

Z początkiem lat dwudziestych Bułhakowowie zostają zakwaterowani w lokalu nr 50 w kamienicy przy ul. Bolszoj Sadowoj 10. Mieszkanie to, utożsamiane ze słynnym mieszkaniem nr 50 z "Mistrza i Małgorzaty", staje się też inspiracją licznych opowiadań. Wiosną 1922 roku Michaił Bułhakow zaczyna regularną współpracę z pismem "Nakanunie" wydawanym w Berlinie, gdzie w latach 1922-24 publikuje fragmenty "Białej gwardii", "Zapisków młodego lekarza", wybór "Notatek na mankietach", reportaże. W 1924-25 powstają dwa utwory science-fiction - "Fatalne jaja" oraz "Psie serce". Ten drugi, skonfiskowany podczas rewizji w mieszkaniu autora, został mu za wstawiennictwem Gorkiego zwrócony po dwóch latach - publikacji doczekał się dopiero w 1987 roku.

Wiosną 1923 Michaił Bułhakow otrzymał stałą pracę jako redaktor "Gudoka" - organu Związku Kolejarzy - do którego napisał około 100 felietonów. W tym okresie poznał Lubow Jewgieniewnę Biełozierską, dla której opuścił pierwszą żonę w kwietniu 1924 roku. W 1931 roku żeni się z Heleną Siergiejewną, która była pierwowzorem Małgorzaty z "Mistrza i Małgorzaty". Stalin umożliwił Michaiłowi Bułhakowowi zatrudnienie w charakterze asystenta reżysera w Teatrze Artystycznym oraz pracę konsultanta w Teatrze Młodzieży Robotniczej. Równolegle do pracy dla teatru Michaił Bułhakow kontynuuje pisanie "Mistrza i Małgorzaty". W roku 1934, na zamówienie Teatru Satyry, powstaje sztuka Iwan Wasiliewicz - rzecz o przeniesieniu Iwana Groźnego w czasy współczesne pisarzowi.

Rok 1934 przynosi Michaiłowowi Bułhakowowi kolejny wielki wstrząs - po złożeniu podania o pozwolenie wyjazdu za granicę 7 czerwca pisarz dostaje oficjalną odmowę. Wiosną 1935 roku powstaje pierwsza wersja sztuki "Aleksander Puszkin", kontynuacja "Iwana Wasiliewicza". Po krótkiej podróży do Kijowa wiosną 1936 roku Bułhakowowie wyjeżdżają pod Władykaukaz. Jeszcze jesienią 1936 roku Michaił Bułhakow podejmuje na nowo zapiski rozpoczęte w 1929, zatytułowane "Tajemnemu przyjacielowi", nadaje im nowy znamienny tytuł "Notatki nieboszczyka", które cenzura dopuści do druku w latach 60. jako "Powieść teatralną". Pod koniec 1937 Michaił Bułhakow odkłada na zawsze "Notatki nieboszczyka" i postanawia ukończyć swoją wielką powieść. Szósta wersja książki ma już ostateczną strukturę i tytuł "Mistrz i Małgorzata" - zostaje ukończona 28 maja 1938 roku.

Po zakończeniu pracy 24 czerwca Michaił Bułhakow wyjeżdża do żony odpoczywającej od kilku tygodni w Lebiedianie. Jesienią 1939 roku wyjeżdża z żoną do Leningradu i tam odczuwa pierwsze oznaki choroby: gwałtowne bóle głowy i półślepotę. Diagnoza niebawem będzie jednoznaczna: nerczyca. Jako lekarz i świadek śmierci swojego ojca na tę samą dolegliwość Michaił Bułhakow nie ma wątpliwości co do swojej przyszłości - ma świadomość, że pozostało mu sześć miesięcy życia. Stan zdrowia na przemian pogarsza się i poprawia. Przez cały czas są przy nim żona i przyjaciele. Do lutego 1940 pisarz dyktuje ostatnie poprawki do "Mistrza i Małgorzaty". To wówczas powstaje początek rozdziału 32 - "Przebaczenie i wiekuista przystań". Michaił Bułhakow zmarł 10 marca 1940 roku. Pochowano go w Moskwie na cmentarzu Nowodiewiczym w kwaterze MChAT-u graniczącej z kwaterą Teatru Wielkiego.

Pierwsze powieści "Psie serce", "Biała gwardia", "Fatalne jaja" oraz tom opowiadań "Diaboliada" przyniosły pisarzowi spory rozgłos i jednocześnie nieprzychylność ówczesnych prominentów. Zarzucano mu zbytni krytycyzm w stosunku do nowego, porewolucyjnego ładu społecznego. Z czasem miał coraz więcej kłopotów z wydawaniem swoich dzieł. Wreszcie wydano całkowity zakaz publikowania jego książek. W 1929 roku pisał w rozpaczliwym liście do Maksyma Gorkiego: skierowałem do Rządu ZSRR prośbę, aby mnie oraz mojej żonie pozwolono opuścić ZSRR ma okres, jaki mi zostanie wyznaczony. Proszę więc, Aleksieju Maksymowiczu, o poparcie moich starań. Chciałem opisać Panu szczegółowo wszystko, co dzieje się ze mną, ale na przeszkodzie stoi moje bezgraniczne wyczerpanie i poczucie beznadziejności. Nie mogę nic pisać. Wszystko zakazane, jestem zrujnowany, zaszczuty i absolutnie samotny. Po co zatrzymywać pisarza w kraju, w którym jego utwory nie mogą zaistnieć? Proszę o humanitarną decyzję - o wypuszczenie mnie". Przez ostatnie 14 lat swojego życia niczego nie opublikował. Pośmiertną sławę przyniosła Michaiłowi Bułhakowowi filozoficzno-satyryczna powieść "Mistrz i Małgorzata", którą pisał od 1928 do 1940 roku. W druku książka ta ukazała się dopiero 33 lata po śmierci pisarza.

Mistrz i Małgorzata - wątek biblijny

Mistrz i Małgorzata - bibliografia

Mistrz i Małgorzata - bohaterowie

Mistrz i Małgorzata - cytaty

Mistrz i Małgorzata - czas i przestrzeń w powieści

Mistrz i Małgorzata - ewangelia w powieści

Mistrz i Małgorzata - gatunek literacki

Mistrz i Małgorzata - kompozycja utworu

Mistrz Małgorzata - omówienie

Mistrz i Małgorzata - narracja w powieści

Mistrz i Małgorzata - wątki satanistyczne

Mistrz i Małgorzata - przejawy systemy totalitarnego

Mistrz i Małgorzata - związki utwory z tradycją literacką

Mistrz i Małgorzata - treść

Mistrz i Małgorzata - twórca wobec totalitaryzmu

Mistrz i Małgorzata - Rozwiąż QUIZ