15 sposobów na przedmaturalny relaks

Egzamin dojrzałości - brzmi dumnie, ale nade wszystko stresująco. Oczekiwania rodziców i otoczenia oraz własne plany i ambicje związane z maturą powodują olbrzymie napięcie. Okazuje się wręcz, że na maturze, oprócz testów przedmiotowych, trzeba zdać także egzamin z radzenia sobie ze stresem. Przeczytaj nasz poradnik - jak nie dać się zwariować w maju.

1. Świadomie oddychaj!

Spróbuj ćwiczeń relaksacyjnych - medytacji, głębokiego oddychania (powolne, głębokie wdechy i wydechy uspokajają szybko bijące serce - wydłużony i miarowy powinien być zwłaszcza wydech). Dobrą metodą jest także liczenie z zamkniętymi oczami od stu do jednego - uspokaja ona gonitwę myśli, bo koncentruje je na mechanicznym zadaniu.

2. Pij!

Przede wszystkim wodę, ale również napary z ziół uspokajających - melisy, kava kava (Piper methysticum), miłorząba japońskiego (Ginkgo biloba) żeń-szenia.

3. Jedz!

Warto zadbać o dietę: jeść świeże warzywa, owoce oraz pić soki. Poza sezonem warzywno-owocowym - sięgnąć po preparaty w tabletkach: witaminę E, wapń, a zwłaszcza po magnez. Ten pierwiastek bardzo szybko "wypływa" z organizmu zestresowanej osoby. Niedobór magnezu nasila z kolei produkcję hormonów stresowych i reakcje na stres. Najwięcej "naturalnego" magnezu jest w (niestety kalorycznym) kakao, czekoladzie i orzechach. Jego przyswajanie utrudnia kawa, ułatwiają zaś witaminy z grupy B. Jeśli przedegzaminacyjne napięcie nie pozwala ci niczego przełknąć - nie zmuszaj się do jedzenia. Stres uwalnia od uczucia głodu. Warto jednak przed wyjściem na egzamin wypić szklankę pożywnego soku, mleka czy czekolady.

4. Wypoć stres!

Godzina aerobiku albo długi spacer poprawią krążenie krwi i pomogą usunąć z niej szkodliwe substancje powstałe podczas reakcji stresowej. Napięte mięśnie mają wreszcie okazję pracować w naturalnym rytmie "skurcz-rozkurcz". Płynące do mózgu sygnały niosą informację "stan zagrożenia minął, można się odprężyć". Bardzo dobrym środkiem odprężającym jest pływanie. Łączy wysiłek fizyczny z masażem wodnym, świetnie rozładowując napięcie mięśni.

5. Masuj!

Podczas przyjemnego wysiłku fizycznego organizm wytwarza endorfiny - substancje, które działają przeciwbólowo i wyzwalają uczucie przyjemności i odprężenia.

Poproś o masaż (rozluźnia napięte mięśnie i poprawia krążenie krwi, usuwając z niej pozostałości hormonów stresowych - kortyzolu i adrenaliny, które nie pozwalają organizmowi się odprężyć)., Najważniejsze do rozmasowania są górne części ciała: kark i ramiona, które najszybciej się męczą w czasie ślęczenia nad książkami. Zrób też masaż stóp.

6. Pluskaj się!

Zrób sobie aromatyczną kąpiel z olejkami zapachowymi. Najlepsze są zapachy geranium, lawendy, kalenduli i drzewa sandałowego.

7. Myśl pozytywnie!

To bardzo ważny czynnik, który pomoże wygrać walkę ze stresem. Osoby, które mają większą wiarę we własne siły i wyższą samoocenę, łatwiej znoszą stres. Warto więc aktywnie przeciwstawić się niepokojącym myślom, które tę samoocenę i wiarę we własne siły obniżają, cztli rozważyć inne, pozytywne możliwości.

8. Daj sobie pomóc!

Duży wpływ na twoje samopoczucie przed maturą mają rodzina i najbliżsi. Często sami ulegają panice i stresowi, czym wzmagają twój stres. Okaż cierpliwość, nie nakręcaj się negatywnie i pamiętaj, że mocno trzymają za ciebie kciuki! Spotykaj się z przyjaciółmi, którzy koją twoje nerwy.

9. Śmiej się!

Nawet wymuszony śmiech rozluźnia i relaksuje. Obejrzyj ulubioną komedię, opowiadaj dowcipy. Nabierz dystansu i śmiej się również z siebie! Zobacz naszą kolekcję skeczy z egzaminem w roli głównej.

10. Zrób sobie dobrze!

Na stres w ogóle pomaga robienie czegoś, co lubisz. Może to być słuchanie muzyki , oglądanie filmów , lektura, gry komputerowe , przesadzanie kwiatków - cokolwiek tylko lubisz! Warunek: zajęcie to musi skupić całą twoją uwagę.

11. Rozmarz się!

Dobrym sposobem na rozluźnienie się jest wyobrażenie sobie, że jest już po egzaminach i dobrze ci poszło. To pomaga. Warto przywołać trudne sytuacje, z którymi sobie poradziłeś/łaś.

12. Przygotuj się!

Dzień przed egzaminem warto już przygotować sobie wszystkie potrzebne rzeczy - od ubrania poczynając, na długopisie kończąc. Nie pozwól, żeby drobiazgi wyprowadziły cię w dzień egzaminu z równowagi.

13. Dość nauki!

W przeddzień egzaminu przestań już kuć. Znajdź sobie jakieś przyjemne zajęcie, staraj się nie myśleć o egzaminie.

14. Talizmany!

Jeśli wierzysz w magię przedmiotów - zabierz ze sobą ulubioną maskotkę lub na przykład pożyczony długopis albo skarpetki. Takie drobiazgi wzmacniają poczucie pewności.

15. Wyśpij się!

Nawet jeśli masz problem z zaśnięciem, nie bierz środków nasennych (jedynie po konsultacji z lekarzem!). Pomocne w zaśnięciu może być ciepłe mleko.

Będzie dobrze. Trzymamy kciuki!

Czytaj także:

Wakacje w pocie czoła

Nie stresuj się

Strategia picia kawy