Joseph Conrad - (1857 - 1924) - biografia

Twórczość Josepha Conrada oparta jest w znacznej mierze na jego własnych doświadczeniach, związanych z latami pobytu na morzu. Wartość i siła oddziaływania jego pisarstwa polega na podjęciu problematyki etycznej, ujętej w kategorie obowiązku, honoru i wierności.

Młodość i edukacja

Joseph Conrad, właściwie Teodor Józef Konrad Korzeniowski - powieściopisarz, Polak piszący po angielsku. Urodził się 3 XII 1857 w Berdyczowie. Jego ojciec, Apollo Korzeniowski, był kresowym szlachcicem, literatem i antycarskim konspiratorem.

Józef Korzeniowski dzielił wraz z rodzicami zesłanie w głąb Rosji (1826-67). Po śmierci matki i ojca zaopiekował się nim wuj Tadeusz Bobrowski.

W 1874 r., nie ukończywszy nauki gimnazjalnej, Józef Korzeniowski wyjechał z Polski - chciał zdobyć zawód marynarza. Przebywał w Marsylii, żeglował do Indii Zachodnich.

W 1878 r. zaciągnął się na statek angielski jako prosty marynarz. Pływał między innymi do Australii i na Daleki Wschód, zdobywając szlify oficerskie i kapitańskie (1886) oraz obywatelstwo brytyjskie.

Po nieudanej z powodu choroby wyprawie do Konga, osiedlił się na lądzie.

Praca pisarska i debiut

Od 1894 r. poświęcił się pracy pisarskiej. Debiutował powieścią "Szaleństwo Almayera" (1895).

Opublikował kilkadziesiąt zbiorów opowiadań i powieści, zyskując sławę jednego z najwybitniejszych pisarzy swojego czasu.

Śmierć

Zmarł 3 VIII 1924 w Bishopsbourne w Anglii.