Udział placówek oświatowych w próbnych egzaminach jest dobrowolny.
Arkusze egzaminacyjne na maturę próbną Centralna Komisja Egzaminacyjna ma udostępniać dyrektorom szkół w wersji elektronicznej z wyprzedzeniem, aby mogli je powielić dla uczniów. Materiały zostaną także opublikowane na stronach CKE, okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz ministerstwa edukacji w dniu, w którym będzie odbywać się test z danego przedmiotu, odpowiednio o godz. 9.00 lub 14.00. Takie rozwiązanie ma pozwolić uczniom, którzy nie będą w szkołach, na napisanie egzaminu. Odpowiedzi do arkuszy będą publikowane na stronach internetowych oraz przekazywane dyrektorom szkół za pośrednictwem systemu SIOEO na drugi dzień po przeprowadzonym egzaminie.
Dyrektor CKE Marcin Smolik podkreśla, że próbne matury powinny być przeprowadzone wyłącznie w celu informacyjnym. Ma to pozwolić uczniom na zapoznanie się z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań oraz sprawdzić ich umiejętności i zweryfikować wiedzę.
- Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów - dodaje Smolik.
Decyzją Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki, w związku z epidemią i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej, egzaminy ósmoklasisty i matury w 2021 roku zostaną przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie, jak to było w latach wcześniejszych, na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Tegoroczni maturzyści mają obowiązek przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. W tym roku uczniowie nie muszą przystępować do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Dodatkowo maturzyści nie będą mieli obowiązku przystąpienia do egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Egzaminy maturalne w 2021 roku rozpoczną się 4, a zakończą 20 maja.