- Zgodnie z zapowiedzią podpisałem właśnie rozporządzenie dotyczące zmian na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 roku - powiedział na początku konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Polityk dodał, że Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, który określił zasady przeprowadzenia egzaminów w czasie epidemii koronawirusa w roku szkolnym 2020/2021. Formuła egzaminów ósmoklasisty i maturalnych ma być uproszczona.
Podobnie jak w 2020 roku, nie odbędą się matury ustne z języków obcych, języków mniejszości narodowych i języka polskiego. Egzaminy zostaną przeprowadzone jedynie w części pisemnej. Taka forma testu będzie dostępna tylko dla maturzystów, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu potrzebna jest w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.
Nie będzie również obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Uczniowie będą mieli też możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego.
W maturze z matematyki na poziomie podstawowym ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, zredukowano w całości wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów.
Z geografii na poziomie rozszerzonym usunięto poszczególne treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas zdalnych lekcji. Dotyczy to m.in. przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystyki reżimów rzecznych w Polsce czy zróżnicowania językowego ludności świata.
Zmiany dotyczą też egzaminu ósmoklasisty:
Do 31 grudnia Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi aneksy do informatorów. Będą one dostępne na stronie internetowej CKE. Pełna lista zmian dostępna jest także na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.