Matura 2021 i egzamin ósmoklasisty 2021 - co się zmieni?

Minister edukacji narodowej przekazał w środę informacje o zmianach, które obejmą egzaminy ósmoklasisty i maturalne w 2021 roku. Przemysław Czarnek ogłosił m.in., że nie będzie obowiązkowej matury ustnej. Jakie zmiany jeszcze czekają maturzystów i ósmoklasistów?

- Zgodnie z zapowiedzią podpisałem właśnie rozporządzenie dotyczące zmian na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 roku - powiedział na początku konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Polityk dodał, że Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, który określił zasady przeprowadzenia egzaminów w czasie epidemii koronawirusa w roku szkolnym 2020/2021. Formuła egzaminów ósmoklasisty i maturalnych ma być uproszczona.

Zobacz wideo Szkoła w czasie pandemii. Czy należy ograniczyć podstawy programowe?

Matura 2021 - co się zmieni?

Podobnie jak w 2020 roku, nie odbędą się matury ustne z języków obcych, języków mniejszości narodowych i języka polskiego. Egzaminy zostaną przeprowadzone jedynie w części pisemnej. Taka forma testu będzie dostępna tylko dla maturzystów, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu potrzebna jest w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Nie będzie również obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Uczniowie będą mieli też możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego.

W maturze z matematyki na poziomie podstawowym ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, zredukowano w całości wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów.

Z geografii na poziomie rozszerzonym usunięto poszczególne treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas zdalnych lekcji. Dotyczy to m.in. przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystyki reżimów rzecznych w Polsce czy zróżnicowania językowego ludności świata.

Piontkowski o odwołaniu go ze stanowiska ministra edukacjiPowrót do szkół po feriach. Piontkowski zdradza plany MEN

Egzamin ósmoklasisty 2021 - jakie zmiany wprowadza MEN?

Zmiany dotyczą też egzaminu ósmoklasisty:

  • Z listy lektur obowiązkowych do zdania testu z języka polskiego wykreślono "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza.
  • Z matematyki ograniczono natomiast wymagania dot. działań na pierwiastkach oraz stereometrii.
  • Z listy środków gramatycznych języka angielskiego wykreślono czas Past Perfect oraz mowę zależną.

Do 31 grudnia Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi aneksy do informatorów. Będą one dostępne na stronie internetowej CKE. Pełna lista zmian dostępna jest także na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty i maturalnym 2021. Minister Czarnek o zmianachMEN o zmianach w egzaminach. "Zakres wiedzy zmniejszony o 20-30 proc."

Więcej o: