Pierwszy dzień szkoły. Co trzeba wiedzieć o reżimie sanitarnym w nowym roku szkolnym?

We wtorek 1 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2020/2021. Nauka w reżimie sanitarnym dotyczyć będzie ok. 4 mln 650 tysięcy uczniów w całej Polsce. Co trzeba wiedzieć o nowych zasadach przed pierwszym dniem szkoły?

Zajęcia stacjonarne w szkołach zawieszone były od 12 marca. Od września jednak uczniowie w większości placówek edukacyjnych będą mogli wrócić do tradycyjnej nauki. Szkoły otrzymały wytyczne w zależności od tego, w której strefie aktualnie się znajdują. Bardziej zaostrzone obostrzenia obowiązywać będą w szkołach na terenie powiatów strefy czerwonej lub żółtej, niż w powiatach zielonych.

Pierwszy dzień roku szkolnego 2020/2021 - co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem nauki?

W zależności od sytuacji epidemiologicznej w danym regionie obowiązywać będą trzy tryby nauczania: A - tryb stacjonarny, B - tryb mieszany (część uczniów może zostać wysłana na naukę zdalną) i C - tryb zdalny (kiedy cała szkoła ma lekcje zdalne). Zgodnie ze słowami ministra edukacji w większości kraju szkoły rozpoczną zajęcia w formie tradycyjnej. Oznacza to, że rodzice nawet jeśli obawiają się zakażenia u swojego dziecka, muszą wysłać je do szkoły.

Zobacz wideo Nauczyciel roku 2018: Nie ukryjemy się przed wirusem pod peleryną niewidką

Wyjątkiem od tej zasady jest zwolnienie lekarskie, które może otrzymać uczeń przewlekle chory czy posiadający deficyt odporności. Musi to być jednak zawsze decyzja lekarza, a nie samego rodzica. W takiej sytuacji dziecko uczy się zdalnie. Nauczanie w domu (lub na terenie szkoły) dostępne jest także dla dzieci, które ze względu na swoje zdrowie są objęte nauczaniem indywidualnym.

Dodatkowo do szkoły mogą zostać wysłani tylko zdrowi uczniowie. Jakiekolwiek objawy choroby powinny być dla rodziców sygnałem, że dziecko musi zostać w domu lub udać się do lekarza.

Rok szkolny 2020/2021 - nowe zasady w reżimie sanitarnym

Uczniowie mogą być odbierani i przyprowadzani do szkoły przez zdrowych opiekunów. Przy wejściu ustawione będą dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Rodzice będą mogli wejść do szkoły z założoną maseczką i po dezynfekcji rąk lub założeniu jednorazowych rękawiczek, utrzymując 1,5 m dystansu od innych osób. Szkoła może wyznaczyć też strefy, gdzie nikt poza dziećmi i personelem nie będzie miał wstępu.

Dzieci mają obowiązek zakładania maseczki w komunikacji publicznej czy busach szkolnych. Decyzję o tym, czy zasłanianie ust i nosa w szkole będzie przymusowe, zależeć będzie od dyrektora. Może on wyznaczyć strefy, w których uczniowie będą musieli mieć maseczki - np. w szatni, na korytarzu czy w łazienkach.

Co z dzieckiem, które poczuje się źle w szkole?

Jeśli nauczyciel zaobserwuje u dziecka objawy przeziębienia, to powinno ono zostać odizolowane w specjalnym pomieszczeniu. Jeśli temperatura dziecka wskaże więcej niż 38 stopni Celsjusza, to rodzic ma obowiązek natychmiastowego zabrania dziecka z placówki. Jeśli u ucznia zdiagnozowane zostanie zakażenie koronawirusem, decyzję o kwarantannie grupy uczniów lub zamknięciu szkoły podejmuje inspektor sanepidu.

Więcej informacji na temat bezpiecznego powrotu do szkół można znaleźć na stronie MEN.

Więcej o: