Lista Szanghajska. Ranking tysiąca najlepszych uczelni na świecie. Wśród nich osiem z Polski

Academic Ranking of World Universities, czyli światowy ranking uczelni wyższych znany też jako Lista Szanghajska, publikowany jest od 17 lat. W tym roku wśród tysiąca najlepszych znalazło się osiem polskich uczelni.

Najlepszą uczelnią na świecie tradycyjnie został amerykański Harvard. Na drugim miejscu uplasował się Stanford (USA), a na trzecim brytyjski Cambridge. Academic Ranking of World Universities przedstawia dokładny ranking uczelni tylko do 100. miejsca. Pozostałe miejsca podawane są tylko w przybliżeniu. 

Lista Szanghajska: Uniwersytet Warszawski sklasyfikowany najwyżej z polskich uczelni

Według ARWU najlepszą polską uczelnią jest obecnie Uniwersytet Warszawski, który w tym roku zajął miejsce między 301-400. W zeszłym roku warszawska szkoła wyższa uplasowała się dopiero w piątej setce. Krakowski Uniwersytet Jagielloński zajął teraz miejsce w przedziale od 401 do 500, poprzednio był setkę wyżej. 

Trzecią najlepszą uczelnią w Polsce została Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Placówka ta jest w ósmej setce rankingu, chociaż w zeszłym roku była to siódma setka. W dziewiątej setce znalazły się z kolei: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Warszawska oraz debiutująca w tym rankingu Politechnika Gdańska. Z kolei w ostatniej setce znalazły się Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. Z zestawienia wypadły Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Politechnika Wrocławska.

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie

Academic Ranking of World Universities jest publikowany od 2003 roku. Zestawienie przygotowuje Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. W klasyfikacji uczelni pod uwagę branych jest kilka czynników. Jednym z nich jest m.in. liczba absolwentów oraz pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla czy Medal Fieldsa. Lista Szanghajska jest uznawana za jeden z trzech najbardziej wpływowych rankingów uniwersyteckich. Metoda wykorzystywana do stworzenia rankingu chwalona jest za obiektywizm i przejrzystość. Niektórzy krytykują ARWU za to, że nie bierze pod uwagę uczelni przodujących w nauce humanistyki.

Zobacz wideo Marsjański łazik polskich studentów zdobył międzynarodowe nagrody i uznanie
Więcej o: