Dariusz Piontkowski: Chcemy, aby od września uczniowie wrócili do tradycyjnej nauki w szkołach

Chcemy, aby uczniowie od września wrócili do tradycyjnej nauki w szkołach. Pracujemy nad przepisami, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół - powiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało na Twitterze wpisy, w których Dariusz Piontkowski wypowiada się na temat roku szkolnego 2020/2021. Minister zapewnia, że jego planem jest powrót do normalnej nauki już we wrześniu oraz zapewnienie uczniom bezpieczeństwa.

Zobacz wideo Jarosław Kaczyński na uroczystości na Zamku Królewskim

Plany MEN dotyczące nowego roku szkolnego. Resort chce powrotu do tradycyjnej nauki

- Chcemy, aby uczniowie od września wrócili do tradycyjnej nauki w szkołach. Pracujemy nad przepisami, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół - powiedział Dariusz Piontkowski.

Minister dodał, że kluczowa w nowych regulacjach prawnych będzie współpraca placówek oświaty z  Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

- Pracujemy nad odpowiednimi regulacjami prawnymi. Gdyby pojawiło się ognisko epidemii czy realne zagrożenie dla zdrowia uczniów i nauczycieli, chcemy, aby dyrektor, po zasięgnięciu opinii GIS mógł szybko zareagować. Ważna będzie również rola kuratora - dodaje.

Piontkowski: Pandemia jest na stabilnym poziomie

O planach dotyczących powrotu do normalnego trybu nauczania minister Piontkowski mówił  w niedawnym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".

- Przez ostatnie trzy miesiące udowodniliśmy, że możemy uczyć na odległość, ale taka forma nauki nie zastąpi bezpośredniego kontaktu nauczyciela z uczniami. Nauczanie stacjonarne jest lepsze i powinno być przywrócone, gdy tylko się da - tłumaczył minister.

Dariusz Piontkowski dodał, że według niego "pandemia jest na stabilnym poziomie", a uruchomienie placówek edukacyjnych na większą skalę "nie spowoduje większego zagrożenia epidemicznego".

- Mam nadzieję, że poza np. obowiązkiem mycia rąk i przestrzegania, aby nie puszczać chorych dzieci do przedszkoli i szkół, nie będzie konieczności wprowadzenia innych dodatkowych obostrzeń - powiedział minister.

W planach ministerstwa edukacji jest również to, aby dyrektor szkoły miał możliwość przejścia na naukę zdalną, jeżeli w kierowanej przez niego placówce występuje zagrożenie epidemiologiczne. Na pytanie, czy takiej decyzji nie powinien podejmować kurator oświaty, Piontkowski odpowiedział, że resort zastanawia się nad tym, czy decyzja dyrektora nie powinna być opiniowana przez kuratorium.

Więcej o: