To już 21. edycja Rankingu Szkół Wyższych. Zestawienie publikowane jest co roku. Odpowiada za nie kapituła, której w tym roku przewodniczył prof. Michał Kleiber (m.in. były minister nauki i były prezes PAN). Ranking obejmuje uczelnie publiczne oraz niepubliczne, które mają uprawnienia do nadawania stopnia doktora oraz kształcą co najmniej 200 studentów stacjonarnych.
Na pozycji najlepszej uczelni akademickiej w Polsce nastąpiła zmiana. W 2019 r. tytuł ten należał do Uniwersytetu Warszawskiego. W najnowszym rankingu warszawska uczelnia zajmuje drugie miejsce - przegonił ją bowiem Uniwersytet Jagielloński.
W Rankingu Uczelni Akademickich 2020 trzecie miejsce zajęła Politechnika Warszawska, czwarte Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, a piąte Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Na Ranking Szkół Wyższych można również spojrzeć według typów uczelni. Wśród szkół medycznych pierwsze miejsce zajął Gdański Uniwersytet Medyczny, a najlepszą uczelnią rolniczą okazała się Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Politechnika Warszawska została zaś uznana za najlepszą uczelnię techniczną. Tuż za nią, podobnie jak w latach 2019 i 2018, uplasowały się Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Politechnika Wrocławska. Trzecie miejsce wśród uniwersytetów z kolei (po UJ i UW) przypadło Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Najlepszą uczelnią ekonomiczną została Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Została ona również uznana za najlepszą uczelnię niepubliczną w Polsce. Akademia im. Leona Koźmińskiego wyprzedziła w tym zestawieniu SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny oraz Uczelnię Łazarskiego w Warszawie. W rankingu ogólnym zajęła 15. miejsce.
Twórcy rankingu podkreślają, że ze względu na pandemie koronawirusa tegoroczne zestawienie jest wyjątkowe. Ranking kierowany jest przede wszystkim do licealistów, którzy zastanawiają się nad wyborem uczelni oraz kierunku studiów.
- Nasz Ranking pomaga spotkać się najlepszym uczelniom i najlepszym maturzystom. W Ranking wpisana jest wizja uczelni idealnej – model, który co roku Kapituła Rankingu dopasowuje do zmieniającej się rzeczywistości - czytamy w oświadczeniu organizatorów zestawienia.
Kapituła określa pozycję uczelni, biorąc pod uwagę siedem czynników: prestiż, sytuację absolwentów na rynku pracy, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukową, warunki kształcenia oraz umiędzynarodowienie. Każdy z nich odpowiada za ułamek wskaźnika rankingowego, który jest podstawą ostatecznego miejsca uczelni. Wskaźnik rankingowy pierwszego na liście Uniwersytetu Jagiellońskiego wyniósł 100. proc.